fallback

Икономически растеж до 2% през 2013 г. очакват от ЦИР

Не се очертават признаци за по-съществено ускоряване на икономиката в страната, посочват от Центъра на икономическо развитие

12:22 | 05.02.13 г. 2

Икономическият растеж на България няма да надхвърли 2% през тази година, прогнозират от Центъра на икономическо развитие (ЦИР) в редовния си тримесечен доклад.

За цялата 2012 г., както и за последните три месеца от нея, икономистите очакват ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) да е не повече от процент.

Не се очертават признаци за по-съществено ускоряване на икономическия растеж в страната и това се вижда и от международните прогнози, посочват експертите.

Заради по-бавните темпове на икономическо възстановяване се забавя и ръстът на заетостта. Очакванията за безработицата през 2012 г. са тя да надхвърли 12 на сто и да се задържи на високи равнища и през тази година.

Икономистите отчитат положителна динамика в промишлеността през 2012 г., но темповете на растеж са значително по-слаби от очакваното. Според прогнозата ръст ще бъде регистриран и в сектор „Строителство“ заради доброто последно тримесечие на миналата година.

Очаква се ръст и в аграрния сектор, макар че 2012 г. се очертава не особено благоприятна по отношение на реколтата. „Вероятно селскостопанските производители успяват да свиват доста повече междинните си разходи, и това рефлектира в растеж на добавената стойност“, посочва се в доклада.

“Динамиката при инвестициите се подобрява вече трето поредно тримесечие и това допринася, макар и скромно, не само за растежа за 2012 г., но е предпоставка и основа за по-оптимистични очаквания за ускоряване на общия икономически растеж през 2013 г.”, посочват икономистите.

Като неблагоприятен знак експертите отчитат забавянето на потреблението. За цялата 2012 г. се очаква то да регистрира ръст от само 2 на сто.

Икономистите посочват, че се изострят и териториалните дисбаланси за българската икономика. Докато едни региони на страната са по-слабо повлияни от кризата и икономиката им расте, други продължават да изостават. Според данни от 2009 г. БВП на човек от населението във Варна е бил 45 на сто от този в София, а в Силистра на човек от населението се е падал само 21 на сто от БВП спрямо жител на столицата.

През 2009 г., когато бе отбелязан общ икономически спад от 5,5% спрямо 2008 г., в шест области на страната показателят БВП на човек от населението номинално се е повишил на годишна база - София-град, София, Стара Загора, Пловдив, Велико Търново и Ямбол. Най-вероятно в тези райони кризата е почувствана най-слабо, а във всички останали усещането за криза през самата 2009 г. и след това вероятно е по-остро, посочва се в доклада.

Две са характерните особености на външната търговия през 2012 г., пише в доклада. Първата е забавяне на ръста на износа при изпреварващо нарастване на този на вноса. Втората особеност е преориентиране на част от експорта към пазари извън ЕС като опит за преодоляване на свитото потребление от страна на основните търговски партньори в Европа.

Търговският дефицит се увеличава почти два пъти за периода януари - ноември 2012 г., когато достига над 3,25 млрд. евро. Като дял от БВП той е нараснал от 4,8 на сто за същия период на 2011 г. до 8,2 а сто от БВП сега.

Според предварителните данни на БНБ преките чуждестранни инвестиции в страната за единадесетте месеца на 2012 г. възлизат на близо 1,4 млрд. евро, или 3,5% от прогнозния БВП при 1,2 млрд. евро, или 3,2 от БВП, за същия период на 2011 г. „Налице е ясна тенденция на увеличаване притока на преките чуждестранни инвестиции в страната и е възможно да бъдат отчетени до 2 милиарда евро чужди инвестиции за цялата 2012 г.“, посочва се в доклада.

Заявеният досега интерес от страна на чуждестранни инвеститори дава основание да се очаква по-нататъшно нарастване на притока на преките чуждестранни инвестиции през 2013 г. до около 2,3 – 2,5 млрд.евро, прогнозират икономистите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:53 | 04.09.22 г.
fallback