При 100% обработени протоколи Централната избирателна комисия (ЦИК) все още не е публикувала официалните данните за избирателната активност на референдума от 27 януари.
Законът постановява тридневен срок след края на изборния ден, обясняват от комисията за това забавяне.
Въпросът какъв процент от гражданите са гласували при този вот е много важен, тъй като при активност над 20% въпросът за това дали да изграждаме нова ядрена централа ще бъде върнат за обсъждане в Народното събрание. Последните официални данни от избирателната комисия са за активността на гласуващите към 17 часа на 27 януари. Тогава до урните са били отишли 17,42% от имащите право на глас.
На този етап е ясен броят на гласувалите – по официални данни на ЦИК отговор „Да“ на това национално допитване са дали 851 757 души, или 60,6%. С „Не“ са отговорили 533 526 души, което е 37,9% от гласувалите. Недействителните бюлетини са 1,43%, което прави 20 180 души, които пуснали невалидна бюлетина.
Обясненията на представителите на ЦИК са, че при обработката на протоколите и повторното преброяване броят на гласувалите остава без промяна.
"Числото на участвалите в гласуването граждани остана непроменено и след повторното въвеждане на протоколите от секционните комисии в ЦИК - 1 405 183 избиратели, ако не се лъжа. Това число, като се отнесе към броя на избирателите в списъците съгласно ГД ГРАО – 6 949 120, и към тях прибавим 1 773 души, които са заличени, защото ще гласуват в чужбина, и онези 7, които получиха удостоверение за гласуване на друго място, си е малко над 20%“, обясни още заместник-председателят на ЦИК Румяна Сидерова пред БНР.
Очакванията са по-късно днес да получим каква точно е избирателната активност, а официалният отговор трябва да дойде от „Информационно обслужване“, чийто мажоритарен собственик е Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Компанията поддържа информационните системи на Националната агенция по приходите (НАП), Агенция „Митници“ и други държавни институции.