fallback

Прокуратурата ще проверява документите по проекта „Белене“

Дори и да се появи инвеститор, АЕЦ „Белене“ няма да бъде строена, гарантира икономическият министър Делян Добрев

11:06 | 28.01.13 г. 7

Документите, свързани с казуса АЕЦ „Белене“, ще бъдат изпратени в прокуратурата, съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев в ефира на TV7. По негови думи отговорност за действията може да бъде потърсена от неговите предшественици – Петър Димитров и Румен Овчаров.

Решенията на Народното събрание са колективни, но при решения на Министерския съвет може да бъде потърсена индивидуална отговорност, смята още сегашният икономически министър. Той коментира още, че голяма част от документите по казуса вече са в прокуратурата, но ще бъдат предоставени и още. 

Сега Народното събрание трябва без забавяне да гласува отново решението си за „Белене“ и така да бъде сложен окончателно край на проекта, обясни Добрев следващите стъпки след проведения референдум. За икономическия министър само 12% от българите смятат, че правителството греши по отношение на АЕЦ „Белене“.

По тази причина дори и да се появи частен инвеститор за проекта, той няма да бъде размразен.

По отношение на документацията за „Белене“ Добрев поясни, че от показаните наскоро доклади е видно, че България няма достатъчно средства, за да построи втора ядрена централа. Въпреки това в Министерския съвет е било взето решение да бъде даден ход на строежа.

„RWE категорично е несъгласна да финансира каквито и да е дейности по централата „Белене“, свързани с плащания към руснаците от „Атомстройекспорт“, обясни още той. 22 дни след този доклад обаче правителството решава да отдели 300 млн. лева от държавния бюджет, с което задейства споразумението.

Добрев смята, че неговият предшественик Петър Димитров не е извършил необходимите действия при това положение – да блокира плащанията към руската страна до създаването на проектна компания с RWE и осигуряването на финансирането. „Той е направил точно обратното“, обясни още Добрев. Така икономическият министър намекна, че едно от възможните имена, чиито действия ще анализира прокуратурата, е именно на Петър Димитров. „Това политическо решение води до 1,5 млрд. лева плащания от парите на българския данъкоплатец“, обясни още Добрев.

По-рано отново в ефира на TV7 Георги Първанов, президент на България в периода 2002 – 2012 година, също обяви, че проектът „Белене“ трябва да бъде проверен от прокуратурата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:36 | 13.09.22 г.
fallback