Парламентът прие на първо четене промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, които предвиждат изключването на ВМЗ „Сопот” от забранителния за приватизации списък, съобщи агенция „Фокус“.
Решението бе взето след гласуване, в което гласът си „за” изваждането на предприятието дадоха общо 76 депутати, „против” – 8, а само двама се въздържаха. Законопроектът е с вносители Диан Червенкондев и група народни представители.
В мотивите за изваждането на ВМЗ-Сопот се посочва, че към настоящия момент финансово-икономическото състояние на дружеството е изключително тежко. При обявяване на дружеството в несъстоятелност, е твърде вероятно работниците и служителите изобщо да не получат възнагражденията си, а заводът да бъде разпродаден „на парче“ и да не запази в цялост.
С оглед на това, единствената и бърза възможност е приватизация, но при по-облекчени условия от поставените в приетата вече стратегия, за която стана ясно, че не може да бъде изпълнена.
Единственият възможен начин за ускоряване на процеса по раздържавяване е изваждането на дружеството от списъка-приложение № 2 към чл. 35а от Закона за приватизация и следприватизационен контрол и незабавно започване на приватизационна процедура по общия ред, предвиден в закона.
Новите критерии към купувачите, съответно и следприватизационните ангажименти, ще бъдат съгласувани с Надзорния съвет на АПСК, в който участват представители на парламентарно представените политически сили, се посочва в мотивите на вносителите.
Припомняме, че преди малко повече от седмица опитът на държавата да продаде оръжейния завод се провали. От АПСК, съвместно със министерството на труда и социалната политика, икономическото министерство и представители на КНСБ и КТ "Подкрепа" потърсиха варианти за спасяването на завода. След проведен диалог страните взеха решение, че изкарването на дружеството от забранения списък и стартирането на нова приватизационна процедура би бил най-уместният вариант.