fallback

Фирмената задлъжнялост нараснала с 5 млрд. лв. за година

Дейността на нефинансовите предприятия все повече се затруднява от недостатъчните оборотни средства за производство, сочат данни на БСК

14:03 | 14.01.13 г. 5

През 2011 г. задълженията на предприятията от нефинансовия сектор на икономиката са нараснали с над 5 млрд. лв. спрямо 2010 г., като се запазва тенденцията за увеличение на фирмената задлъжнялост, която към края на 2011 г. надхвърля 163 млрд. лв.

Това показват данните от проучването на Българска стопанска камара (БСК) за задълженията на предприятията от нефинансовия сектор, представени от изпълнителния председател на камарата Божидар Данев.

Данните на БСК са за периода от края на декември 2010 до декември 2011 г.

Данев посочи, че междуфирмената задлъжнялост продължава да бъде основния проблем на икономиката на страната ни, тъй като с всяка изминала година се увеличава, за сметка на инвестициите в разрастване на бизнеса и дълготрайни материални активи. Фирмите трупат все повече дългове, а малкият и среден бизнес страда от общата задлъжнялост и е притиснат от възможността за фалити или рязко орязване на персонала.

„Вярно е, че България се радва на един много нисък държавен дълг, който е част от програмата на Министерство на финансите за изграждане на фискална стабилност. Въпреки това обаче 227% от БВП на страната ни е в корпоративна задлъжнялост, а това представлява остра липса на равновесие. В Германия например държавният дълг е над 98%, но той е далеч по-добре балансиран спрямо междуфирмената задлъжнялост“, обобщи Данев.

Представените днес данни показват още, че след началото на икономическата криза, през 2009 г., се обръща тенденцията по отношение темповете на растеж на задълженията, които започват да намаляват. Причините за това явление се коренят основно в намаляването на инвестиционната активност, респективно – намаляват дългосрочните кредити.

Според Камен Колев, зам.-председател на БСК, бизнесът у нас през 2011 г. е фокусирал вниманието си към краткосрочни кредити, с които да финансира главно текущата си дейност. Той коментира, че към края на 2011 г. краткосрочните задължения са на обща стойност 88,7 млрд. лв. Спрямо края на 2010 г. те са се увеличили с 6 млрд. лв. (7,2 %). Това показва, че дейността на нефинансовите предприятия все повече се затруднява от недостатъчните оборотни средства, с които те обслужват производствената си дейност.

„Фирмите през 2011 г. са теглили много повече заеми, за да подпомогнат погасяването на стари или, за да финансират текущата си дейност. Много от тях не са имали заплати за персонала си или са имали спешна нужда от средства. Твърде малка част от фирмите са теглили кредит, за да инвестират в разрастване или за закупуване на нови дълготрайни активи“, допълни Колев.

По неговите думи наличието на такъв голям дял от краткосрочни задължения на фона на дългосрочните е белег за значителен спад на инвестиционната дейност, както и за бавния ръст на икономиката ни. „Собственият капитал на фирмите значително намалява, а това говори за една серизна декапитализация на дружествата“, категоричен бе той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:17 | 05.09.22 г.
fallback