Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) публикува на сайта си предложенията за промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, които забраняват строителството върху дюни. Те са изготвени от експерти в МРРБ, Министерство на земеделието и храните (МЗХ) и Министерство на околната среда и водите (МОСВ). Тепърва обаче трябва да минат и през Народното събрание.
МРРБ предлага да бъде добавена забрана за строителство на преместваеми обекти и съоръжения на пясъчни дюни, включително и в урбанизираните територии на населените места в зона Б. Това ще стане чрез добавяне на нова точка към чл. 11, ал. 2 от закона.
МОСВ също е заложило на нова точка в ал. 2 от същия член, според която се „забранява строителството върху пясъчни дюни, попадащи в границите на защитени територии и защитени зони, по смисъла съответно на Закона за защитените територии и Закона за биологичното разнообразие“.
МРРБ прави и дефиниция за това какво е дюна. То е вписано в допълнителните разпоредби на закона и постановява, че „пясъчните дюни са образувания, формирани от насипване на пясъци под въздействието на вятъра. Основните видове дюни са зараждащи се подвижни дюни, подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни“.
Регионалното министерство предлага още и промени в Закона за устройството на територията, които предвиждат общите устройствени планове, одобрени от регионалния министър, да бъдат публикувани на сайта на МРРБ и на съответната община. Това искане беше отправено във връзка с липсата на информация по готвени проекти. В чл. 131, ал. 1 от ЗУТ се определят и заинтересованите страни при процедурите за одобряване на подробни устройствени планове.
МРРБ предлага още изменения в текстове в Закона за биологичното разнообразие, защитените територии и за опазването на околната среда.
От своя страна Министерство на земеделието и храните (МЗХ) предлага промени в Закона за горите, които не допускат строителството в терени, които попадат в границите на зона „А“ и „Б“ по смисъла на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, както и в защитените зони по „Натура 2000“ и в защитените територии, определени от Закона за защитените територии. МЗХ предлага още и промени в Закона за опазване на земеделските земи.
Законодателните промени са изготвени след разкритието на скандалната сделка с терен с големина от около 29 дка край Несебър. Екологични организации алармираха, че имотът попада върху пясъчни дюни и е изваден неправомерно от държавния горски фонд.