Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов провери скандалния терен край Несебър и коментира пред bTV, че теренът е на 500-600 метра от първа линия. "Ако този терен е дюна, то тогава и всички останали околни застроени терени са такива и ще разширим проверката", коментира министърът.
Учени от Българската академия на науките (БАН) ще проверят и дадат становище дюна ли е въпросният терен. Едва след това ще стане ясно как ще продължи сагата.
Проверката на Найденов показа още, че теренът от 29 декара е част от комплекс "Черно море", намиращ се между Равда и Несебър. В комплекса са изградени жилищни сгради и друга съпътстваща инфраструктура.
Според Мирослав Найденов само съдът може да развали сделката и ако това стане купувачът ще получи парите, дадени на държавата.
Според документацията инициатор на извеждането на този терен от Държавния горски фонд е Министерството на земеделието през 2007 година. От Министерството на околната среда са дали становище, че това не е защитена територия и може да бъде изваден от горския фонд, а със заповед на тогавашния кмет на Несебър инж. Мандулева от 3 август 2007 година и отписан от горския фонд.
От тогава сделката преминава през няколко етапа, докато получава подпис от зам. министърът на земеделието Светлана Боянова през декември 2012 година. След това теренът е препродаден за 1 ден. Първоначалният купувач е платил малко над 1 млн. лева на държавата за земята, а само ден по-късно я е продал за над 4 млн. лева.