fallback

Тръгват проверки на скандална сделка с дюни край Несебър*

Земите се намират в защитената местност “Кокала” край Несебър, която е част от Натура 2000, и се подготвят за застрояване

15:01 | 31.12.12 г. 9

Междуведомствена комисия ще направи проверка на сделката за 29 дка земи край Несебър, за която алармираха природозащитни организации и независим сайт за разследваща журналистика.

Отделно строителният контрол в Бургас също се очаква да направи проверка на 2 януари, тъй като върху терена, който попада в защитена зона, са започнали строителни работи.

На извънредна пресконференция министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов съобщи, че комисията, в която са поканени да участват и представители на неправителствените организации, ще бъде създадена през февруари, предаде агенция Фокус.

Решението за създаване на междуведомствената комисия е взето, след като проблемът е бил обсъден между няколко институции – Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерство на околната среда и водите, Изпълнителна агенция по горите и комисията към Министерство на земеделието и храните, която отговаря за подобни случаи, обясни Найденов. С доклада от тази проверка ще бъдат запознати премиерът и медиите, каза още земеделският министър.

Той допълни, че по разпореждане на премиера Бойко Борисов Дирекцията "Национален строителен контрол" (ДНСК) е спряла всякакви строителни дейности по обекта, както и че сделката за терена се подготвя още от 2007 г., когато със заповед на тогавашния кмет е одобрен подробен устройствен план на земите и те са предвидени за застрояване.

Министър Найденов съобщи още, че земите са изключени от държавния горски фонд през 2008 г., а заявлението за закупуване е подадено през 2009 г. По думите на земеделския министър сделката е приключена на 22 ноември т. г., а стойността й е малко над 1,1 млн. лева.

Според документацията по сделката на имота са правени две данъчни оценки. Първата е направена през юни 2009 г., когато е пуснато заявлението за закупуване на имота, и е на стойност 11 320 лв. След указание на министър Найденов е направена повторна данъчна оценка, която е на стойност 540 729 лв. 

Определената цена за закупуване на имота е 581 212 лв. без ДДС., посочват от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните. Отделно са платени такса за изключване на имота от горския фонд в размер на 405 479 лв., режийни разноски в размер на 11 624 лв., компенсаторно залесяване в размер на 7 530 лв., местен данък от 17 436 лв. и други разходи, с което цялата сума по продажбата възлиза на 1 141 849 лв.

Найденов отрече, че сделката е осъществена по цена под данъчната оценка на имота, каквато информация се тиражира, както и че държавата е била ощетена от нея с 3,5 млн. лева.

Според Бойчо Георгиев, директор на РИОСВ – Бургас, строителният контрол вече е посетил имота. Инспекторите са установили, че собствениците имат разрешение за строеж, което още не е влязло в сила, както и че не са почнали реални строителни дейности, а теренът се е подравнявал.

Земите се намират в защитената местност “Кокала” край Несебър. Теренът е част от дюните в защитената зона Ахелой-Равда-Несебър, които са включени и в европейската екомрежа Натура 2000.

Според бившия директор на природен парк “Витоша” Тома Белев по закон дюните са публична държавна собственост и не могат да се застрояват. Местната власт обаче настоява, че това не са дюни, а гора, която е била изключена от държавния горски фонд и може да се продава и застроява. Димитър Стоев от отдел „Защитени територии” към Министерство на околната среда и водите пък определи имота като “територии с храсти и храстовидна растителност” и посочи, че от 2007 г. той е урбанизирана територия, както и че никой не е обжалвал екооценките за строителството.

Директорът на националния строителен контрол инж. Милка Гечева каза, че разрешението за строеж върху терена е издадено на 21 декември. По думите й е предвидено строителството да се осъществи на 4 етапа, като на първия етап трябва да бъдат изградени 36 жилищни сгради, за втория етап са предвидени 32, за трети етап – 16, а за четвърти етап – 38 сгради.

“В момента тече 14-дневен срок за извършването на служебна проверка по законосъобразност на строителните книжа. Този срок изчита до 4 януари и предстои да се извърши прецизна проверка по документите, одобрените проекти и издаденото разрешение за строеж”, каза още Гечева.

“От 2007 г. се знае, че в тези имоти ще има застрояване. Учудена съм, че едва сега се реагира”, каза още Гечева, като обеща, че строителните книжа ще бъдат отменени, ако проверките установят, че са издадени в нарушение.

Тя отбеляза, че не е издадена заповед за спиране на строежа на този етап. „Спирането на строеж 4 категория се извършва от кмета на общината. Началникът на регионалната инспекция на ДНСК и регионалния отдел в Бургас са проверили мястото на строежа, за да видят дали там се извършват строителни дейности. Извършва се ограждане със строителна ограда и подготовка на площадката – изсичане на храсти и подравняване на терен. Тези дейности по подготовка на площадката още във вчерашния ден са спрели”, допълни Милка Гечева.

* Актуализирано към 16.30 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:22 | 13.09.22 г.
fallback