В турското Министерството на околната среда и градоустройството няма постъпило инвестиционно предложение за строителство на топлоелектрическа централа в пограничните зони с България. Ако подобно предложение бъде внесено за оценка на въздействието на околната среда, българската държава ще бъде уведомена.
Това е уверил турският зам.-министър на околната среда Мохамет Балта българският екоминистър Нона Караджова. Двамата са разговаряли в Доха по време на срещата на върха за измененията на климата, организирана от ООН, съобщават от Министерство на околната среда и водите (МОСВ).
Проектът за строителство на централа край Резово става все по-митичен. В средата на ноември у нас се появиха слухове, че Анкара планира изграждането на атомна централа и топлоелектрическа централа в района. Това предизвика недоволството на хората и от двете страни на границата, които излязоха на протест.
След протестите се появиха съобщения, че Турция се отказва от изграждането и на двата типа централи в близост до границата ни.
По време на визитата на българския президент Росен Плевнелиев в Анкара обаче имаше нов обрат – президентът на Турция Абдуллах Гюл заяви, че страната му е енергийно зависима и по тази причина се работи по всички проекти, които биха диверсифицирали източниците на енергия.
Той не даде категоричен отговор ще бъде ли изградена ТЕЦ и/или АЕЦ в близост до граничната зона с България
След срещата на Балта и Караджова става ясно още, че при поява на конкретен проект ще бъде дадена ясна и изчерпателна информация за него. Ако бъде започната и процедура за оценка за въздействието на околната среда, ще има прозрачност, а България ще бъде предупредена, декларира турският зам.-министър на околната среда.