"Преди дни България получи 300 млн. лева плащания от фондовете на ЕС, така че кризата с бюджета на общността няма да ни засегне", коментира премиерът Бойко Борисов в ефира на Нова Телевизия. Днес той ще участва в срещата на лидерите на страните от ЕС, където основната тема ще бъде новата финансова рамка за 2014 - 2020 година.
Очакванията на Борисов за този съвет обаче не са положителни - при намаление на кохезионните фондове ще пострадат малките държави като България, допълни той.
Липсата на средства в бюджета на ЕС за 2012 година може да наложи допълнителни плащания от страните-членки. За България сумата може би ще бъде около 16,5 млн. евро. Ако това се наложи, то няма да застраши нашата фискална стабилност, гарантира премиерът. "Имаме 7,2 млрд. лева във фискалния резерв", обясни той.
Министър Дянков е финансист и като такъв гледа статистическите данни, затова неговото мнение е, че живеем по-добре, но не го осъзнаваме. "Данните показват, че в банките българите имат над 20 млрд. лева спестявания. Щом ги има, те идват от някъде - хората имат приходи и спестяват", обясни Борисов. Ако имаха нужда, те щяха да ги харчат, коментира още премиерът думите на финансовия министър.
За Бойко Борисов механизмът за проверка и сътрудничество е необходим за България поне до края на следващата година. "Съдебната система е най-малко реформирана и имаме нужда от тези доклади", смята той. Този коментар беше направен и по повод казуса "Марковска", който предизвика истинско сътресение на институциите у нас.
Венета Марковска беше номинирана за конституционен съдия, но нейната кандидатура предизвика вълна от негативни коментари. Тя не можа да положи клетва след като президентът Росен Плевнелиев напусна официалната церемония преди да дойде нейния ред.