fallback

Дянков: Мястото на България несъмнено е в еврозоната

Финансовият министър даде пет години за реформи на валутния блок, след което можем да влезем в него

13:08 | 20.11.12 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Мястото на България „несъмнено“ е в еврозоната, макар в момента кандидатурата за присъединяването на страната ни към валутния блок да е замразена. Такова е мнението на финансовия министър и вицепремиер Симеон Дянков, изразено в интервю за The Times.

За да влезем в еврозоната, валутният съюз трябва да бъде реформиран и да се развие. При такова стечение на обстоятелствата бихме могли да влезем след пет години, уточнява финансовият министър.

Предвид това, че валутният курс в България е фиксиран към еврото, страната ще се присъедини към единната валута в случай, че има напредък по механизми като банковия съюз и ако регионът осъществи реформи, с които да преодолее липсата на конкуретноспособност, смята той.

Основната тема в интервюто на Дянков е бъдещето на европейския банков съюз. Стъпките на еврозоната към единен банков надзорен орган и създаването на фискален пакт министърът определя като правилни. Според него те правят еврото и Европа като цяло по-стабилни.

Според Дянков е необходимо всички държави да получат равни права за гласуване, за да не се стигне до деформации във финансовия сектор. Това важи и за гласовете на държавите, които към момента не членуват в еврозоната.

Нормално би било тези държави членки на банковия съюз, които не са част от еврозоната, също да имат достъп до спасителния фонд на валутния съюз по време на банкови кризи, заяви той.

„Ако ще има единен банков надзорен орган в ЕЦБ или в институции, свързани с ЕЦБ, което именно се обсъжда, всеки следва да има право на глас“, заяви Дянков

„Държавите, които не членуват в Еврогрупата трябва да седят на масата като равни ... Ако имате равно право на глас, не трябва ли да имате и достъп до ЕМС? Считам, че това ще бъде естествена стъпка“, обясни министърът.

Вчера Кипър, който е ротационен председател на ЕС, разпространи нов проект на комплект от предложения за банковия съюз, чиято цел е да даде старт на прекъснатите преговори.

Голяма част от развиващия се европейски банков сектор се притежава от лидери на еврозоната, което означава, че те ще бъдат дълбоко засегнати от плановете за единен надзорен орган, независимо дали ще се присъединят към банковия съюз.

Първоначалните предложения на ЕС бяха критикувани за това, че не дават достъп на държавите, които не членуват в еврозоната, до спасителния фонд на зоната – Европейският механизъм за стабилност (ЕМС) – дори и банките им да подлежат на диктата на единния надзорен орган. ЕБВР, която беше създадена, за да кредитира страните от бившия Източен блок, призова да се позволи на държавите, които не членуват в еврозоната, да се включат в ЕМС, ако се включат и в механизма за единен надзор.

Идеята на банковия съюз е да се прекъсне порочния кръг между държавния дълг и банковите системи на европейските държави, който заплашва да разруши единния валутен съюз.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:48 | 13.09.22 г.
fallback