fallback

Фалити на болници догодина предвиждат лекари и представители на бизнеса

Очакванията са първо да се посегне на заплатите на лекарите и медицинския персонал

10:26 | 20.11.12 г. 1
Автор - снимка
Редактор

След като вчера лекарската и пациентските организации поискаха оставката на финансовия министър Симеон Дянков и го обвиниха в отклоняването на 2 милиарда лева от парите, събирани от здравни осигуровки, днес те алармираха за очаквана катастрофа в българското здравеопазване следващата година.

През 2013 година ще има фалити на болници, съкращаване на медицински персонал и намаляване на заплати в сектора. Това каза д-р Юлиян Георгиев от Български лекарски съюз в интервю за bTV, като посочи, че причината е липсата на прозрачност и хаоса при разпределянето и разходването на парите за здраве, което продължава и с предложения проектобюджет за следващата година.

Представителят на лекарското съсловие описа порочния кръг около неплащането на здравни осигуровки, като посочи, че държавата не прилага никакви мерки в тази посока и не приема предложенията за промяна. „Хората, които ги дават, са лишени от тях. Касата не си ги иска, министерството не поставя въпроса. Затова ние питаме къде отиват?” 

По повод на дефицита на средства за покриване дълговете на болниците д-р Георгиев заяви, че реално договорените пари за клинични пътеки за 2013 година са с 20% по-малко от миналата, което ще се отрази на лечебните заведение с увеличение на дълговете им. „Така неминуемо ще се посегне на лекарските заплати и на възнагражденията на персонала. Ще се стигне и до уволнения“, заяви д-р Георгиев.

Той уточни, че исканията им за оставка не са срещу личността на Симеон Дянков, а срещу длъжностните лица в министерството, които решават проблемите по начин, който ще доведе до катастрофа.

Позицията на бизнеса изрази Григор Димитров от Българската стопанска камара, който посочи като основен пропуск това, че бюджетът на НЗОК не е бил обсъждан в Националния съвет за тристранно сътрудничество. „Искаме да се каже колко общо пари се дават, не поотделно, и какви цели преследва бюджетът, за да може следващата година министърът на здравеопазването да направи отчет”, каза той.

Според него, докато касата не стане самостоятелен орган, в който представителите на надзора се назначават на експертен принцип, а не на политически, ще има подобни нарушения.

В същото време в интервю за БНТ министърът на финансите Симеон Дянков заяви, че обвиненията срещу него, че държавата разполага с парите на гражданите за здравни осигуровки, са необосновани. Той каза, че за четвърта поредна година получава обвинения, че парите отивали във фискалния резерв и допълни, че по закон Министерство на финансите не може да ги преразпределя към нищо друго.

„Парите са много, но организацията в здравеопазването явно не е добра. Наливаш, наливаш, качеството е същото“, каза вицепремиерът.

Дянков коментира още, че колкото и пари да се наливат в сектора, без някаква основна реформа, няма да има подобрение. „Всички са недоволни, но и аз съм недоволен“, заяви министърът по повод проблемите в здравеопазването.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:04 | 13.09.22 г.
fallback