IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Световната банка: Най-сериозният проблем за България е демографската криза

Според финансовия министър Симеон Дянков обаче основният проблем са ниските ни доходи

12:14 | 15.11.12 г. 46
Световната банка: Най-сериозният проблем за България е демографската криза

Световната банка и финансовият министър Симеон Дянков се разминаха във вижданията си за основните предизвикателства пред България и българската икономика.

По време на икономически форум, организиран от Световната банка, Питър Харолд, регионален директор на институцията за Централна и Източна Европа и балтийските държави, подчерта, че най-сериозното предизвикателство, пред което се изправя страната ни, са демографските проблеми.

Харолд посочи, че въпреки значителните постижения през последните 20 години, България се изправя пред още по-несигурна външна среда и трябва да се справи с влошаващата се бизнес среда, да повиши инвестициите в иновации, както и да развива "по-зелена" икономика и да подобри енергийната ефективност.

Финансовият министър Симеон Дянков обаче постави ниските доходи като основен проблем. Демографските проблеми на страната, предизвикани от емиграцията и ниската раждаемост, той класира на второ място, а на трето – ниската енергийна ефективност и енергоемкостта на икономиката ни.

Постижения и предизвикателства

Питър Харолд посочи, че откакто е станала член на Европейския съюз, България е държавата от „Нова Европа”, която е постигнала най-бърз темп на сближаване със „Стара Европа” в сравнение с останалите страни от Централна и Източна Европа, които се присъединиха към еврообщността през 2004 и 2007 г.

Въпреки това обаче страната ни остава най-бедната страна от Евросъюза, с най-нисък дял на брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението и най-ниски доходи в сравнение със средноевропейското ниво.

Що се отнася до фискалната политика обаче, страната ни се представя значително по-добре в сравнение с европейските държави, тъй като е успяла да натрупа резерви по време на бума, от които се е възползвала разумно в последните кризисни години, коментира той.

Харолд посочи, че страната ни се изправя пред изключително тежък демографски проблем. Докато работоспособната сила в по-богатите европейски държави и Северна Америка се увеличава, в България тя рязко намалява и се очаква след 50 години да се свие с 45%.

Застаряващото население и намаляването на работната сила ще доведат до сериозен ръст на финансовите разходи на държавата – и социалните, и за здравеопазване, и за поддържане на пенсионната система, коментира Питър Харолд.

Изчисленията на Световната банка показват, че за да се поддържат темповете на сближаване на България с останалите членки на Европейския съюз, ще е необходим средногодишен ръст на производителността на труда от порядъка на 5,5%.

Питър Харолд подчерта, че е необходимо да се провеждат политики за стимулиране на най-младите и по-възрастните хора активно да участват на пазара на труда, за да бъде постигната националната цел за 75% заетост към 2020 г.

Той припомни и резултатите от бизнес изследванията на Световната банка, според които в последните години се наблюдава влошаване на бизнес средата, и призова за осъществяването на ключови реформи за насърчаване на бизнеса и инвестициите.

Според Симеон Дянков обаче основното предизвикателство пред България е да бъдат достигнати средноевропейските доходи.

Той посочи, че в последните години очакванията на хората за подобряването на доходите са били прекалено големи, особено откакто страната ни влезе в Европейския съюз.

По думите на Дянков заради тези очаквания са взети и редица грешни политически решения, както и са отложени важни реформи.

Той обаче втвърди позициите си, че очаква доходите да продължат да растат и до края на 2013 г. да достигнат 50% от средноевропейското ниво.

Дянков подчерта, че е важно страната ни да провежда такива политики, че да успее да задържи младите хора, да върне една част от тези, които са напуснали България, както и да засили енергийната ни независимост. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:11 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

45
rate up comment 4 rate down comment 0
naso_fr
преди 12 години
Демографския срив, който очаква родината в следващите 15 години е една от основните ми тези за продължителния спад на цените на имотите. Това съм го писал в блога си преди 2 години и очаквам плавен и постоянен спад на цените на всички видове имоти в дългосрочен план. Земята от друга страна е ценна.Правителствата не искат да пипат този проблем, там са много избиратели. Така родината ни се обрича на изчезване от самите нас!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 2 rate down comment 0
STRAHO
преди 12 години
Обаче ги пращаше Масларова пенсионерите на хотел!! Да не се забравя!:D И да не ти минават скверните мисли, че хотелиерите са били хора от обкръжението на БСП и сие! Тя го направи от чиста любов, а пък хотелиерите може и да са почерпели за добрата работа. Бяха я закъсали тогава! Но тя на ПЕНСИОНЕРИТЕ помагаше!!!!! Само на такива като мен им се струваше, че помощ други получаваха под масата!:D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 7 rate down comment 0
KostadinovK
преди 12 години
Социалната политика на БСП и предните правителста:Ромско семейство с 8 деца (което не е работило никога) получава 870лв на месец социална помощ.Български пенсионер който е работил цял живот - 200лв.Българско семейство на 39г има 1 дете.Ромско семейство на 39 години има поне 4 деца и 16 внука.Изчезването на българите е необратимо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 8 rate down comment 1
george353
преди 12 години
За съжаление не съм много оптимист за бъдещето на България. Мисля че точката от която връщане назад няма сме я пресекли. Това са сложни за балансиране процеси на които изпуснеш ли края основата започва да се пропуква и в един момент структурата рухва. Тъй като последиците от тези процеси не са мигновенни много хора се заблуждават че все още не е твърде късно. Бих искал и аз да вярвам че е така но фактите сочат обратното.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 4 rate down comment 1
edimi
преди 12 години
Еваларка, брат!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 6 rate down comment 1
albobo76
преди 12 години
40 коментара!!! Уважаеми дами и господа, вместо да си губите времето в коментари, правете деца, само така ще се реши демографската криза. Всичко друго е "чесане" на езици. Това е от мен и отивам да "нападам" жената.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 3 rate down comment 0
STRAHO
преди 12 години
:D:D:D Ave, Caesar! Мorituri te salutant! Императоре, като те изберем, да не върнеш само робовладелския строй ! :D:D....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 4 rate down comment 0
deant
преди 12 години
И НАЙ ВАЖНОТО - ЖЕЛЯЗНА ПРАВОРАЗДАВАТЕЛНА СИСТЕМА! Всичко тръгва от там, ако някой си помисли, че е недосегаем и наистина види, че е такъв, после става политик, президент, робовладелец или всичко там дето го описвате...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 3 rate down comment 0
deant
преди 12 години
Аз съм за императора да стане император. Тея простотии като РБ, НРБ, президентска република, парламентарна република е няква мизерия в която се сменят някви тикви, оцапват след себе си и няма никой виновен после. На нашия народ му трябва желязна ръка, защото той само към това има уважение и страх. Видяхме малко свобода и сами разсипахме всичко що нашите деди са се борили да го имаме (цитат от по-долу). Всеки народ си има различен манталитет, това предразполага различно управление, Не може да сме излети от един калъп всичките!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 2 rate down comment 3
stone kold
преди 12 години
императоре и да сме тук и да не сме тук от нас нищо не зависи просто хората търсят по добро
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още