От Илиян Велков
България ще подкрепи въвеждането на данък върху финансовите трансакции, но при условие, че той бъде приет от всички 27 държави-членки на Европейския съюз (ЕС).
Това съобщи зам.-министърът на финансите Боряна Пенчева, която участва в публична дискусия за финансовата рамка и кохезионната политика на Европейския съюз до 2020 година.
От финансовото министерство са изчислили, че постъпленията в хазната от данъка върху финансовите трансакции ще бъдат около 1,5 млн. евро годишно, допълни Пенчева.
В момента новият налог е подкрепен от 11 държави-членки на Еврообщността, което не е достатъчно, за да стане задължителен за прилагане във всичките страни.
Въвеждането на данъка на европейско ниво ще продължи да се обсъжда на предстоящата среща на лидерите на държавите от ЕС в края на ноември, посочи още тя, като прогнозира, че преговорите вероятно ще се проточат и през следващата година заради липсата на съгласие между държавите.
На срещата България ще изрази несъгласието си с намеренията на Брюксел да намали средствата за преките плащания. Тя припомни, че Европа е поела ангажимент към 2016 г. преките плащания за България да се изравнят със средноевропейските.
България освен това ще иска 450 милиона евро за поетапно затваряне на ядрените реактори на АЕЦ „Козлодуй”, защото не е съгласна със сумата от 208 милиона, която ни се предлага в момента, каза Пенчева.
Според външния министър Николай Младенов преговорите ще бъдат сложни и болезнени и ще се изискват компромиси от страна на всички страни-членки в съюза.