България е все още е малко позната дестинация, свързана предимно с добри възможности за морски туризъм и достъпна цена. На второ и трето място, със значително по-нисък процент на познаваемост сред чуждестранните туристи, са планинският и ски туризмът, балнео- и СПА ваканциите. Възможностите за разглеждане на културно-исторически забележителности са слабо познати сред тази група.
Това са данни от изследвания сред туристи и туроператори, направени в България и десет чуждестранни пазара, цитирани от министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Положителното отношение към България е много по-високо сред чужденците, които вече са били в страната ни, в сравнение с тези, които не са идвали у нас, сочат изводите от проучването.
Наблюдава се висока обща удовлетвореност от почивка в България - при около 90% от чуждестранните туристи. Декларирана е и лоялност към дестинацията със склонност за повторно посещение при над 80% от тях.
В съзнанието на българския турист страната има доста по-ярко и отличимо присъствие. Красивата природа и умереният климат, подходящ за туризъм, са достойнствата, които българинът цени най-много. За разлика от чужденците българите категорично свързват страната ни с богатото й историческо наследство.
На база на проведените анализи са дефинирани четири основни конкурентни пазара на България - Гърция, Турция, Австрия и Чехия. За конкуренти по отношение на летния туризъм се посочват Турция, Гърция, Хърватска, Италия и Испания, а за зимния – Австрия и Италия. По отношение на СПА и балнеотуризма България се конкурира с Чехия.
Като ключови целеви пазари са определени Германия, Русия, Румъния и Великобритания. Вътрешният пазар също остава с висок приоритет като значим източник на приходи в туризма.
За да се рекламира страната ни като по-добра туристическа дестинация министерството работи върху създаването на интегриран бранд „България“, чрез който да се постигне по-високата конкурентоспособност на страната ни.
Това каза в Поморие зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов, който участва в информационна среща за първата фаза от проекта „Разработване на бранд „България“, продуктови и регионални брандове и въвеждане на интегриран бранд мениджмънт“ по оперативна програма „Регионално развитие“.
Очаква се новият бранд да бъде въведен през есента на 2013 г. Една от основните му цели е да бъде преодоляно еднопластовото разбиране за България предимно като морска дестинация и да бъде представен потенциалът й като целогодишно място за отдих и пътешествия.