За опростяване на правилата за управление на европейските проекти, за стандартизиране на обществените поръчки и за продължаване на процеса на децентрализация се обяви днес президентът Росен Плевнелиев, който откри в Пловдив осмата Годишна среща на местните власти в България.
В обръщението си към кметовете от цялата страна Плевнелиев открои приемствеността, стратегическия и интегриран подход като основни фактори на развитието в България. „Без значение кой и кога е на власт в държавата трябва да постигаме стратегическите си цели”, каза той.
Президентът бе категоричен, че растежът на регионите у нас може да се случи с реформи на местно ниво, мерки за конкурентоспособност и с добра бизнес среда.
Той постави акцент върху процедурите за възлагане на обществени поръчки, които са основната причини за забавянето на проектите на общините по оперативните програми на ЕС. При констатирани над 70% нередности по процедурите по Закона за обществените поръчки (ЗОП) трябва да се направят съответните изводи, призова държавният глава.
Той предупреди, че около 40 млн. лева са финансовите корекции, свързани с нарушения по ЗОП, което може да затрудни съществено много общини, въпреки че сумата изглежда малка спрямо разплатените до момента 4.3 млрд. лева от еврофондовете. През 2013 г. само по ОП „Регионално развитие” трябва да бъдат разплатени 1 млрд. лева и това е сериозно изпитание, което изисква ускоряване на темповете на реализация на проектите, добави Плевнелиев.
Той предложи да бъдат стандартизирани процедурите по ЗОП за всички общини, което многократно ще повиши ефективността и прозрачността по проекти за изграждането на детски градини, за културни атракции, за пътища и за подобряване на градската среда. Президентът призова също така за интегриран подход с комплексни и интегрирани проекти в изработваните към момента стратегии и планове за общинско развитие.
Президентът посочи, че промените в Закона за насърчаване на инвестициите и Закона за публично-частното партньорство предоставят нови възможности на българските общини. Задължително е осъществяването на административната реформа, на проектите за електронното правителство и за електронна община, както и завършването на реформата във водния сектор, където общините имат важна роля, смята той.
Държавният глава даде висока оценка на изпълнението на Стратегията за децентрализация. Една от основните положителни промени е възможността на общините да повишат приходите си от концесии за добив на подземни богатства и от археологически културни ценности, посочи той.
Регламентираното разпределение на субсидиите за общински пътища и правомощията им за управление на ресурсите също са стъпки в правилната посока. На общините трябва да се предоставят допълнителни права на собственост и за управление на инфраструктурни обекти с местно и регионално значение като пристанища, летища, транспортни терминали, културни и археологични ценности, добави Плевнелиев.
В обръщението си към кметовете той формулира три принципа за излизане на Европа от кризата – дисциплина, солидарност и отговорност. „Това са принципи, в които България е за пример”, подчерта президентът.
Реформите за конкурентоспособност и за растеж е необходимо да се проведат навсякъде в Европа и тук България също е взела своите тежки решения, припомни той. „Най-големите проблеми на Европа днес са дълговата криза, безработицата и социалното неравенство, но те не трябва да ни отклоняват от целта за силна и интегрирана Европа”, изтъкна още държавният глава.
Той коментира, че дебатът около Нобеловата награда за мир, връчена на Европейския съюз, се използва от „някои европейски лидери”, за да изместят дебата за „успеха и смисъла на ЕС”. “Това е успех, който ни обединява, а не ни разединява. Това е успех, който се измерва с безпрецедентен от 70 години насам мир, човешко достойнство и просперитет. Европа заслужава Нобеловата награда за мир, както никой друг, а Европа е всеки един от нас”, категоричен беше президентът Плевнелиев.