От: Илиян Велков
Президентът Росен Плевнелиев не изключва възможността да сезира Конституционния съд за референдума за АЕЦ "Белене".
По думите му действията и стъпките, които ще предприеме Президентството, ще бъдат обмислени внимателно следващите дни.
Държавният глава посочи, че след приключилите днес консултации с основните политически сили по темата за националното допитване, са останали сериозни съмнения и не е постигнато общо съгласие.
„Някои казват, че имаме противоконституционност, а другите казват, че въпросът така, както е зададен, е в синхрон със законите и Конституцията”, заяви Плевнелиев.
По думите му по време на консултациите с политическите партии относно формулирането на въпроса за референдума не се е стигнало до консенсус.
„Смятам, че президентът е пазител на Конституцията и законите в държавата, заклел съм се в тях и в тяхното спазване, от тази гледна точка съзнавам, че това е първият такъв референдум в историята на стараната и затова не трябва да има никакви съмнения, че той ще бъде проведен по законите и Конституцията на страната”, съобщи още президентът.
В края на миналата седмица Бойко Борисов заяви, че така формулираният въпрос за допитването е противоконституционен, но управляващите ще го подкрепят, за да не спекулира левицата, че ГЕРБ се опитват да манипулират и да спират демокрацията.
Сините призоваха за бойкот на референдума, защото бил противоконституционен. Лидерът на ДСБ Иван Костов пък днес уточни, че ще изчакат да видят точната формулировка на въпроса и тогава ще решат дали да го атакуват в Конституционния съд.
От БСП пък са категорични, че точно под този въпрос - „Да се развива ли ядрената енергетика чрез изграждането на нови мощности на площадката на АЕЦ „Белене“, са се подписали 700 хил. българи и той не трябва да бъде променян.