КНСБ
От синдикалната организация обвиниха правителството, че е избегнало обсъждането на въпроса за облагането на доходите от лихви по депозити. В съобщение на организацията до медиите се посочва, че подобно предложение не е било обсъдено на заседанието на тристранния съвет вчера.
От КНСБ смятат, че по-добър вариант е да се търсят допълнителни приходи в хазната не от облагане на спестяванията на хората, а от въвеждането на данък върху финансовите транзакции, който беше възприет от 11 европейски държави.
От синдиката се позовават на изчисления на Министерството на финансите, според които данъкът върху финансовите транзакции би донесъл на бюджета 180 млн. лева, докато налогът върху лихвите по депозитите – 120 млн. лева.
КНСБ настоява мярката да бъде обсъдена допълнително, за да се вземе решение дали изобщо да се въвежда, а ако се въведе – да се прилага спрямо кои спестители ще се прилага.
БНБ
От централната банка не очакват евентуалното въвеждане на данък върху лихвите по депозитите да се отрази на стабилността на системата. "От гледна точка на баланса между сигурност и доходност банковите депозити нямат алтернатива като най-добра форма за спестяванията на гражданите у нас", посочва се в изявление на БНБ, публикувано на сайта на институцията.
От централната банка подчертават, че не са били уведомени за такова решение на правителството и не са участвали в дискусии по темата.
"Това решение е елемент от данъчната политика и засяга преди всичко данъчната тежест за гражданите и последващите от това стимули за натрупване на спестявания като източник на финансиране на инвестициите в икономиката и следва да се обсъжда от тази гледна точка", пише още в изявлението.
Сергей Станишев, председател на БСП: Управляващите наказват спестяванията
Управляващите наказват спестяванията - всяка развиваща се страна стимулира спестяванията като инвестицонен ресурс за икономиката. "Нашето правителство прави обратното", коментира лидерът на БСП Сергей Станишев по повод идеята за 10% данък върху доходите от лихви, цитиран от БТА.
Обяснението, че мярката е в подкрепа на бедните не е издържана, защото 70% от депозитите са до 1000 лева. От БСП са категорични, че няма да подкрепят предложението на финансовия министър в този му вид. Но друг вариант е да бъдат облагани само за хората с големи доходи.
Людмила Елкова, секретар на "България на гражданите": Предложението ще издържи само седмица
Предложението да бъде налаган данък върху доходите от лихви ще издържи само седмица, по подобие на идеите за данък върху пенсиите или минимална работна заплата по региони, смятат от "България на гражданите".
"Стана практика финансовият министър да обявява по една гръмка идея всяка седмица и така да отклонява вниманието от важните теми", смята Людмила Елкова, секретар на движението. За нея притеснителното е, че първо идеята се отричаше категорично, а сега се предлага в "12 без 5", без консултации, а хората се поставят пред свършен факт.
Реално с данъка ще бъдат обложени бедните, тъй като богатите, притежаващи милиони, са финансово грамотни и ще могат да вземат най-подходящото за тях решение.
Президентът Росен Плевнелиев призова за сериозен дебат по предложението за облагане на лихвите по депозитите в банки на физически лица, подплътен с повече аргументи в парламента.
„Считам, че сравнително изненадващо се появи тази идея, но очаквам и съм сигурен, че тепърва предстоят качествени дебати в парламента”, заяви държавният глава.
Президентът изрази предположения във връзка с икономическите мотиви за предложената промяна в данъчното законодателство. Той призова по проектозакона за държавния бюджет за 2013 г. да се проведе „качествен” дебат, „с цифри и с факти, а не с политическо противопоставяне”.
* Актуализирано към 17.30 ч. на 11 октомври
преди 12 години Само на мен ли ми се струва, че всички спорят ама и те не знаят за какво.Този първия икономист Калоян Стайков , да си даде дипломата аз лично ще му я скъсам, "С предложението за налог от 10 на сто на практика лихвата по депозитите се орязва наполовина"това как го сметна.?????? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ми то в Европа никой не плаща за общи част на сградна инсталация, понеже там съда казва така ако ти лично за себе си не можеш да контролираш разходите, не носиш отговорност и не дължиш нищи за изразходеното количество топлоенергия, Ми то в европа няма жилищни кредит над 12% оскъпяване *** тука в България има има и бизнес кредити над 18%. Тук има и лихви на 5,6,7% като ги наложиш с 10% данък ще станат на 4,5%; 5,4%; 6,3%, но пак ще са по високи от 1 % до 2,2% както са в Европа, какво толкова го дъвчите. Даже тези с депозитите понякога получават повече печалба отколкото някой европеец с фирма. Но въпреки всичко нещата буксуват защото преливане на 5 лв от левия в десни джоб си е пак 5 лв. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Управляващите се самоопровергаха за новия данъкПо-малко от два часа, след като лично потвърдила пред Би Ти Ви за плановете на управляващите, шефът на пресцентъра на министерството Бетина Жотева се е самоопровергала, съобщиха от телевизията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Изключително *** мотив е че щом като всички в Европа го били имали трябвало и ние да имаме данък върху лихвите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Данъкът е правилен от икономическа и бюджетна гледна точка, но политически момента е много лош - всички опоненти се правят на умели лисици и обясняват колко лош бил този нов данък.Типичен пример защо БСП не са СОЦИАЛИСТИ, защото този данък е именно социален и ляв - взима пари от богатите(тези със спестявания) и дава на бедните по-високи пенсии.Интересно как ГЕРБ за последните месеци от умерено дясна политика се хвърлиха в лява такава - повишаване на пенсии и заплати на държавни служители. Силно съм разочарован от това. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Министерство на финансите: Не се обсъжда облагане с данък на лихвата по депозитите21 септември 2012 | 14:18 / Агенция "Фокус" / Финансова политикаСофия. Облагане с данък на лихвата по депозитите не се обсъжда, това каза пред Агенция Фокус Бетина Жотева, директор на Дирекция Връзки с обществеността и протокол в Министерство на финансите, във връзка с повишения медиен интерес към това има ли правителството подобно намерение. Министерството на финансите заявява, че такава идея не се обсъжда и не е на дневен ред. Това може да бъде видяно по всяко време на сайта на министерството, където от миналата седмица са качени всички данъчни закони за публично обсъждане и няма подобен текст и предложение за изменение в законите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "Единствено не разбирам защо управляващите се опитват всячески да ненасърчават спестяващите хора, а точно обратното - да ги наказват."Обяснението е много просто! бойко и цецо искат да ги ограбят, за да има за обръчите от фирми! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Банките предлагат 3 год. и 5 год депозити. Ако се направи такъв депозитт то олихвяването ще е след 5 год т.е и данъка ще се плати тогава. т,е извода е че може и нищо да не влезе в бюджета на ГЕРБ 2013. Особено като и добавим изтеглне на депозите обръшане в долари и Буркан Банк. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Дянков ПРЕЗИДЕНТ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Този данък е поредното доказателство за тежкото финансово положение на държавата, след врътките за запълване на фискалния резерв, повишаващата се безработица и т.н. Това е ясен сигнал за по-големите вложители, че е време да потърсят по-сигурно място за парите си, което ако се създаде малко смут ще уплаши и дребните спестители. Тогава ще гледаме запотената физономия на финансовия министър да обяснява как всичко е ОК, но стадото ще тича вече срещу него. отговор Сигнализирай за неуместен коментар