IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Данъкът върху доходите от лихви - повече негативи, отколкото ползи*

Четете първите коментари на предложението за данък върху доходите от лихви

16:13 | 10.10.12 г. 42
Данъкът върху доходите от лихви - повече негативи, отколкото ползи*

КНСБ

От синдикалната организация обвиниха правителството, че е избегнало обсъждането на въпроса за облагането на доходите от лихви по депозити. В съобщение на организацията до медиите се посочва, че подобно предложение не е било обсъдено на заседанието на тристранния съвет вчера.

От КНСБ смятат, че по-добър вариант е да се търсят допълнителни приходи в хазната не от облагане на спестяванията на хората, а от въвеждането на данък върху финансовите транзакции, който беше възприет от 11 европейски държави.

От синдиката се позовават на изчисления на Министерството на финансите, според които данъкът върху финансовите транзакции би донесъл на бюджета 180 млн. лева, докато налогът върху лихвите по депозитите – 120 млн. лева.

КНСБ настоява мярката да бъде обсъдена допълнително, за да се вземе решение дали изобщо да се въвежда, а ако се въведе – да се прилага спрямо кои спестители ще се прилага.

БНБ

От централната банка не очакват евентуалното въвеждане на данък върху лихвите по депозитите да се отрази на стабилността на системата. "От гледна точка на баланса между сигурност и доходност банковите депозити нямат алтернатива като най-добра форма за спестяванията на гражданите у нас", посочва се в изявление на БНБ, публикувано на сайта на институцията.

От централната банка подчертават, че не са били уведомени за такова решение на правителството и не са участвали в дискусии по темата.

"Това решение е елемент от данъчната политика и засяга преди всичко данъчната тежест за гражданите и последващите от това стимули за натрупване на спестявания като източник на финансиране на инвестициите в икономиката и следва да се обсъжда от тази гледна точка", пише още в изявлението.

Сергей Станишев, председател на БСП: Управляващите наказват спестяванията

Управляващите наказват спестяванията - всяка развиваща се страна стимулира спестяванията като инвестицонен ресурс за икономиката. "Нашето правителство прави обратното", коментира лидерът на БСП Сергей Станишев по повод идеята за 10% данък върху доходите от лихви, цитиран от БТА.

Обяснението, че мярката е в подкрепа на бедните не е издържана, защото 70% от депозитите са до 1000 лева. От БСП са категорични, че няма да подкрепят предложението на финансовия министър в този му вид. Но друг вариант е да бъдат облагани само за хората с големи доходи. 

Людмила Елкова, секретар на "България на гражданите": Предложението ще издържи само седмица

Предложението да бъде налаган данък върху доходите от лихви ще издържи само седмица, по подобие на идеите за данък върху пенсиите или минимална работна заплата по региони, смятат от "България на гражданите". 

"Стана практика финансовият министър да обявява по една гръмка идея всяка седмица и така да отклонява вниманието от важните теми", смята Людмила Елкова, секретар на движението. За нея притеснителното е, че първо идеята се отричаше категорично, а сега се предлага в "12 без 5", без консултации, а хората се поставят пред свършен факт. 

Реално с данъка ще бъдат обложени бедните, тъй като богатите, притежаващи милиони, са финансово грамотни и ще могат да вземат най-подходящото за тях решение. 

Президентът Росен Плевнелиев призова за сериозен дебат по предложението за облагане на лихвите по депозитите в банки на физически лица, подплътен с повече аргументи в парламента.

„Считам, че сравнително изненадващо се появи тази идея, но очаквам и съм сигурен, че тепърва предстоят качествени дебати в парламента”, заяви държавният глава.

Президентът изрази предположения във връзка с икономическите мотиви за предложената промяна в данъчното законодателство. Той призова по проектозакона за държавния бюджет за 2013 г. да се проведе „качествен” дебат, „с цифри и с факти, а не с политическо противопоставяне”.

* Актуализирано към 17.30 ч. на 11 октомври

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:31 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

29
rate up comment 5 rate down comment 2
kreditkiller
преди 12 години
Темата е доста интересна и засяга не само моралната, но и правната страна на въпроса. Върху 100 лв. депозит (или пари в банка), аз ще получа 6 лв за една година приход, който приход, ще се обложи с 10% данък, което е 0.60 лв.Ако обаче взема тези 100 лв и си купя 10 кг желязо и го продам в края на годината за 106 лв., ще трябва да декларирам приход от 106 лв. като физическо лице на който приход трябва да платя Данък в размер на 10% = 0.60 лв.Сега какво следва да плащам ли 10% данък печалба или не? Да вкарам ли пари в банка или не. След като може да се заобиколи съвсем законно плащането на данъци, няма да го направя.От друга страна обаче, това си е чиста печалба, без значение дали тя покрива инфлацията или не. 6 лева от банката или от купувача пак са си 6 лв. Затова облагането с 10% трябва да става върху всяка печалба.Дори се чудя това законно ли е което се случва с печалбата от лихви и не се облага с данък печалба ГОДИШНО?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 5 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 12 години
Ефектите винаги са били обратни на приложените мерки . Затова си мисля че настоящия ход ще бъде в крайна сметка облагодетелстващ вложителите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 6 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 12 години
Подобни мерки могат да раздразнят вложителите които да предприемат - удължаване на срочността на депозитите с цел компенсация на лихвения процент , още по голямо свиване на потреблението и отлагане на инвестиции Негативния ефект ще бъде породен не толкова от самото намаление , което е несъществено , а от самия факт. Като прибавим и краткосрочния ефект на стимулиране на икономиката 120милиона ми се виждат смешна цифра за негативите които ще последват.В крайна сметка цяла България разчита на на тези 30 тина милиарда .Икономиката ще се дестабилизара , лихвите отнаво ще се покачат и накрая резултата ще е крайно негативен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 8 rate down comment 7
hanabishi
преди 12 години
Както написа един колега по-надолу - 10% данък от да речем 6% лихва на депозита са 0.6%. При депозит от 1000лв., вместо да взема 60лв. ще взема 54. Аз до момента съм спестил (не откраднал, държа да отбележа) малко над 100 хил. лв. Поради липсата ми на бизнес нюх и нежеланието ми за поемане на рискове те седят в депозитни сметки. При други обстоятелства бих ги инвестирал в нещо, което да генерира истински приходи, но... Въпреки че първоначалната ми реакция към този данък беше изключително негативна и нецензурна, като помислих малко и кротнах. Нека поне намалението на лихвата да влиза в държавния бюджет. Наречете ме будала, но се надявам да има поне някакъв позитивен ефект върху държавата. И за протокола да отбележа, не съм привърженик на Дянков или ГЕРБ :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 6 rate down comment 5
g5kov
преди 12 години
Радостното е, че не си "БАНКА" или ключов фактор, защото подобни ''магураджийски'' хитреци и бизнесмени са истински проблем за икономиката (заради неработеща правораздавателна система). Данъкът ще е върху банковите лихви и работи, като такъв във страните от ЕС. Банката изисква декларация от всеки вложител дали е местно лице и ако е такова автоматично в края на срока/годината/ от начислената лихва удържа размера на дължимия данък. Недоумявам как мярка, която следва да поощри инвестициите в акции и борсата бива оплюта във ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 7 rate down comment 1
Hahoto
преди 12 години
Някои от решенията на Дянков тази година изумяват. Например вързването на кафеавтоматите и детските атракциони към НАП. Сега въвеждането на данък върху лихвите. И все в името да се вземат повече данъци от богатите, а резултатът е по-голямя данъчна тежест на бедните и така наречената средна класа!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 7 rate down comment 4
nikolov
преди 12 години
вече постнах следното:всъщност всичко това няма никакво значение, защото като се замисля ефекта от новия данък ще е никакъв ... една банка, без да й назовавам името, дава 3,5 % лихва по разплащателна сметка (която сметка е и картова разбира се) за какъв депозит става въпрос при картовите и разплащателни сметки ?!?!?! няма депозит тук ... просто банките ще измислят нови продукти, които ще се наричат "Ваша сметка" или "Моя сметка", изрично ще запишат че е разплащателна или картова, в договора "депозит" няма да се споменава, но пък ще начисляват някакви прилични лихви за тези си НОВИ продукти ... които няма да бъдат "депозити" ... ;)нека да дам още една идея на банките ... ако бях "БАНКА" аз бих направил лихвата по депозити в размер на 0,2 % на годишна база разбира се, а лихвата по разплащателни сметки примерно 4,5 %ХА-ХА-ХА много смешно, нали
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 8 rate down comment 3
Lucifer
преди 12 години
Спестяванията са обложени веднъж с данък, а да ги обложиш повторно с данък и то при отрицателни лихви във време на световна инфлация е това е вече цинизъм. Лихвите не са доход а само частична компенсация на инфлацията, кой луд би оставил парите си (ако са по-сериозна сума) в ръцете на такъв данъчен касапин????...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 2
Бате Пешо
преди 12 години
С тези пари майка му на Дчнков да му поръча паметник и да си купува свещи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 7
ANS9983
преди 12 години
1.Доходът от лихви е доход както всеки друг и подлежи на облагане съгласно правилата. 2. Същото важи и за пенсиите, тъй като пенсионните вноски не са обложени при източника.3. Друг е въпросът дали това да се приложи за пенсии над 800 лв (примерно) и за депозити над 30 х. (примерно). Никой вложител с голям депозит няма да го разбие на десетки депозити в различни банки за да заобиколи правилата.4. Лихвите в БГ са високи спрамо стрните в ЕЗ. Ако се изтеглят масово (хипотеза), какво ще спечелят - ще купят злато ли, акции в БГ, под дщшека, за да не спечелят нищо и се изложат на риск или какво?5. Колкото повече изключения, ограничения, прагове, тавани, толкова по-размити правила, толкова по-зле ще става за в бъдеще. Европа се тресе в момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още