IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Данъкът върху доходите от лихви - повече негативи, отколкото ползи*

Четете първите коментари на предложението за данък върху доходите от лихви

16:13 | 10.10.12 г. 42
Данъкът върху доходите от лихви - повече негативи, отколкото ползи*

Петко Вълков, Concord Asset Management: Този данък ще бъде наказание за всеки спестяващ

Очевидно правителството има конкретни цели, които се опитва да внедри с този данък от 10% върху лихвите по депозитите.

Според мен те са две или със сигурност е поне едната от двете. Първата е с този данък от 10% кабинетът да се опита да намери допълнителни приходи, за да влее в бюджета си, който ще бъде и най-големият бюджет в историята на България.

Втората цел на правителството може да е в по-дългосрочен план, а именно да се опита да извади спестяванията на населението, а по този начин да активизира потреблението. Но според мен това активизиране ще има изцяло краткосрочен характер, който по никакъв начин няма да даде нужния стимулиращ икономиката ни ефект.

Единствено не разбирам защо управляващите се опитват всячески да ненасърчават спестяващите хора, а точно обратното  - да ги наказват.

По мое мнение тези 10% данък върху лихвите по депозитите е вид наказание за всеки, който иска да спестява и по никакъв начин не може да помогне.

На този етап не прогнозирам отлив на хората от депозитите в банките. Последните няколко години лихвите по депозитите отбелязаха спад от над 22% и въпреки това, хората не ги спряха и не ги оттеглиха. Вероятно няма да го направят и сега.

Георги Ганев, Център за либерални стратегии

Разширяването на данъчната основа на данък доходи за физически лица е логично с оглед запушването на една празнина в данъчната основа. Но ако логиката продължи до неизбежния й край – а именно режимът на облагане на лихвите при домакинствата да се изравни с този при фирмите – тогава и лихвените разходи на домакинствата трябва да се извадят от данъчната основа на тези домакинства, които правят такива разходи. С други думи, за да бъде логично присъединяването към данъчната основа за данък доходи на доходите на домакинства от лихви, е необходимо разходите на домакинствата за лихви да бъдат извадени от данъчната основа. Така е при фирмите.

Докато в разширяването на данъчната основа в посока доходите от лихви има някаква фискална логика, целесъобразността на подобно решение е изключително проблематична от гледна точка дългосрочния макроикономически растеж. Причината е, че тази промяна ще доведе до по-високо облагане на доходите от спестявания (и оттам дестимулиране на спестяванията) и (ако фискалната логика бъде доведена докрай и разходите за лихви се приспаднат от данъчната основа) до по-ниско облагане на доходите на тези, които правят обратното на спестяване – задлъжняване. Това ще означава намален стимул за национални спестявания и увеличен стимул за текущо потребление. А както е добре известно, от всички съществуващи икономически теории за дългосрочния стопански растеж, единственият краен дългосрочен определител на способността на едно стопанство да расте е нормата на национални спестявания.

Ако наистина движещият мотив на това предложение е да се изравни една неравност в еднаквото данъчно третиране на доходите на физически лица, то тогава със същия плам Министерството на финансите би трябвало да предлага и премахването на единствената различна от 20% ставка по ДДС – тази за туризма. Фактът, че не го прави и вече с години оставя тази лесно поправима неравност да съществува води до сериозни съмнения в принципността на мотивацията за облагането на доходите по лихвите.
 

Последна актуализация: 19:31 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 12 rate down comment 7
karadjata
преди 12 години
поредна абсолютна ГЕРБЕРСКА глупост, няма такива ***. най-добре хората да си изтеглят депозитите и ги инвестират в злато, така или иначе това са "бели пари за черни дни"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 15 rate down comment 1
Raz
преди 12 години
Скътаните пари за черни дни на депозит не генерират печалба защото инфлацията ги изяжда. Печели банката тъй като с тези пари кредитира бизнеса и поле банката си плаща данък върху печалбата. Т.е данъка вече е платен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 16 rate down comment 0
Konsultant
преди 12 години
В допълнение и лихвите по кредитите са разход и намаляват облагаемата основа!За това ако се приеме това предложение /най-разумно е да се облага дохода над годишната инфлация/ на ФЛ трябва да се позволи, чрез промяна в закона разходите по кредитите им да им намаляват дан. основа по ЗОДФЛ!Поздрави! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 2
aristotel
преди 12 години
""Правителството на Италия неочаквано понижи данъчните ставки върху най-ниските доходи, въпреки обещанията да се придържа към бюджетните цели, договарени с Европейския съюз, съобщи CNBC.""
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 1
FINTA
преди 12 години
Hors, приходите от лихви се облагат с корпоративен данък, но това е само едно перо в приходната част на баланса. Ако разхода е по-голям няма корпоративен данък, ако ще и 20 милиона приходи от лихви да имаш. Така че не е много сигурно дали се облага!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 21 rate down comment 8
aristotel
преди 12 години
Още един ход да се унищожи СРЕДНАТА класа, ако все още я ИМА в което се съмнявам. Нов начин да се ИЗТРЪСКА брашнения чувал а др. ще карат автомобили за по 200 000 лв. Най бедните граждани в ЕС ги ОБЛАГАТ както и немските и Френските граждани при средна заплата от 200 евро, а какви са трудовите възнаграждения на фпенските и немските ??? Тоя прос народ при 500 г. ИГО не се вдигна само 2-3 селца които ги изклаха та сега ли НИКОГА няма да покаже недоволство само ще МРЪНКА и ще бяга по чужбина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 0
FINTA
преди 12 години
Eй Бого, зададох един въпрос и глей кво стана... :) Че и заглавието на предходната статия промениха, а уж беше за държавния бюджет! Без да искам!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 14
Спекулант
преди 12 години
Аз пък съм ЗА!Не виждам причина най-мързеливия доход да е превилигирован.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 4
Ironhorse
преди 12 години
Ами всички изказали се господа, да обяснят защо фирмите до сега са плащали ти продължават да го плащат чрез облагане на доходите с корпоративен данък !!!!!!!!!!!!!!!То бива популизъм, то бива, ама моля ви се
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още