IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Данъкът върху доходите от лихви - повече негативи, отколкото ползи*

Четете първите коментари на предложението за данък върху доходите от лихви

16:13 | 10.10.12 г. 42
Данъкът върху доходите от лихви - повече негативи, отколкото ползи*

Петко Вълков, Concord Asset Management: Този данък ще бъде наказание за всеки спестяващ

Очевидно правителството има конкретни цели, които се опитва да внедри с този данък от 10% върху лихвите по депозитите.

Според мен те са две или със сигурност е поне едната от двете. Първата е с този данък от 10% кабинетът да се опита да намери допълнителни приходи, за да влее в бюджета си, който ще бъде и най-големият бюджет в историята на България.

Втората цел на правителството може да е в по-дългосрочен план, а именно да се опита да извади спестяванията на населението, а по този начин да активизира потреблението. Но според мен това активизиране ще има изцяло краткосрочен характер, който по никакъв начин няма да даде нужния стимулиращ икономиката ни ефект.

Единствено не разбирам защо управляващите се опитват всячески да ненасърчават спестяващите хора, а точно обратното  - да ги наказват.

По мое мнение тези 10% данък върху лихвите по депозитите е вид наказание за всеки, който иска да спестява и по никакъв начин не може да помогне.

На този етап не прогнозирам отлив на хората от депозитите в банките. Последните няколко години лихвите по депозитите отбелязаха спад от над 22% и въпреки това, хората не ги спряха и не ги оттеглиха. Вероятно няма да го направят и сега.

Георги Ганев, Център за либерални стратегии

Разширяването на данъчната основа на данък доходи за физически лица е логично с оглед запушването на една празнина в данъчната основа. Но ако логиката продължи до неизбежния й край – а именно режимът на облагане на лихвите при домакинствата да се изравни с този при фирмите – тогава и лихвените разходи на домакинствата трябва да се извадят от данъчната основа на тези домакинства, които правят такива разходи. С други думи, за да бъде логично присъединяването към данъчната основа за данък доходи на доходите на домакинства от лихви, е необходимо разходите на домакинствата за лихви да бъдат извадени от данъчната основа. Така е при фирмите.

Докато в разширяването на данъчната основа в посока доходите от лихви има някаква фискална логика, целесъобразността на подобно решение е изключително проблематична от гледна точка дългосрочния макроикономически растеж. Причината е, че тази промяна ще доведе до по-високо облагане на доходите от спестявания (и оттам дестимулиране на спестяванията) и (ако фискалната логика бъде доведена докрай и разходите за лихви се приспаднат от данъчната основа) до по-ниско облагане на доходите на тези, които правят обратното на спестяване – задлъжняване. Това ще означава намален стимул за национални спестявания и увеличен стимул за текущо потребление. А както е добре известно, от всички съществуващи икономически теории за дългосрочния стопански растеж, единственият краен дългосрочен определител на способността на едно стопанство да расте е нормата на национални спестявания.

Ако наистина движещият мотив на това предложение е да се изравни една неравност в еднаквото данъчно третиране на доходите на физически лица, то тогава със същия плам Министерството на финансите би трябвало да предлага и премахването на единствената различна от 20% ставка по ДДС – тази за туризма. Фактът, че не го прави и вече с години оставя тази лесно поправима неравност да съществува води до сериозни съмнения в принципността на мотивацията за облагането на доходите по лихвите.
 

Последна актуализация: 19:31 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

19
rate up comment 8 rate down comment 0
4o4kobg
преди 12 години
Само на мен ли ми се струва, че всички спорят ама и те не знаят за какво.Този първия икономист Калоян Стайков , да си даде дипломата аз лично ще му я скъсам, "С предложението за налог от 10 на сто на практика лихвата по депозитите се орязва наполовина"това как го сметна.??????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 1
kreditkiller
преди 12 години
Ми то в Европа никой не плаща за общи част на сградна инсталация, понеже там съда казва така ако ти лично за себе си не можеш да контролираш разходите, не носиш отговорност и не дължиш нищи за изразходеното количество топлоенергия, Ми то в европа няма жилищни кредит над 12% оскъпяване *** тука в България има има и бизнес кредити над 18%. Тук има и лихви на 5,6,7% като ги наложиш с 10% данък ще станат на 4,5%; 5,4%; 6,3%, но пак ще са по високи от 1 % до 2,2% както са в Европа, какво толкова го дъвчите. Даже тези с депозитите понякога получават повече печалба отколкото някой европеец с фирма. Но въпреки всичко нещата буксуват защото преливане на 5 лв от левия в десни джоб си е пак 5 лв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 3
jordanvete
преди 12 години
Управляващите се самоопровергаха за новия данъкПо-малко от два часа, след като лично потвърдила пред Би Ти Ви за плановете на управляващите, шефът на пресцентъра на министерството Бетина Жотева се е самоопровергала, съобщиха от телевизията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 13 rate down comment 3
rogers
преди 12 години
Изключително *** мотив е че щом като всички в Европа го били имали трябвало и ние да имаме данък върху лихвите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 12 rate down comment 6
hellwitch
преди 12 години
Данъкът е правилен от икономическа и бюджетна гледна точка, но политически момента е много лош - всички опоненти се правят на умели лисици и обясняват колко лош бил този нов данък.Типичен пример защо БСП не са СОЦИАЛИСТИ, защото този данък е именно социален и ляв - взима пари от богатите(тези със спестявания) и дава на бедните по-високи пенсии.Интересно как ГЕРБ за последните месеци от умерено дясна политика се хвърлиха в лява такава - повишаване на пенсии и заплати на държавни служители. Силно съм разочарован от това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 0
jordanvete
преди 12 години
Министерство на финансите: Не се обсъжда облагане с данък на лихвата по депозитите21 септември 2012 | 14:18 / Агенция "Фокус" / Финансова политикаСофия. Облагане с данък на лихвата по депозитите не се обсъжда, това каза пред Агенция Фокус Бетина Жотева, директор на Дирекция Връзки с обществеността и протокол в Министерство на финансите, във връзка с повишения медиен интерес към това има ли правителството подобно намерение. Министерството на финансите заявява, че такава идея не се обсъжда и не е на дневен ред. Това може да бъде видяно по всяко време на сайта на министерството, където от миналата седмица са качени всички данъчни закони за публично обсъждане и няма подобен текст и предложение за изменение в законите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 16 rate down comment 4
Tony
преди 12 години
"Единствено не разбирам защо управляващите се опитват всячески да ненасърчават спестяващите хора, а точно обратното - да ги наказват."Обяснението е много просто! бойко и цецо искат да ги ограбят, за да има за обръчите от фирми!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 7
Raz
преди 12 години
Банките предлагат 3 год. и 5 год депозити. Ако се направи такъв депозитт то олихвяването ще е след 5 год т.е и данъка ще се плати тогава. т,е извода е че може и нищо да не влезе в бюджета на ГЕРБ 2013. Особено като и добавим изтеглне на депозите обръшане в долари и Буркан Банк.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 6
LuckyYou
преди 12 години
Дянков ПРЕЗИДЕНТ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 15 rate down comment 4
space-man
преди 12 години
Този данък е поредното доказателство за тежкото финансово положение на държавата, след врътките за запълване на фискалния резерв, повишаващата се безработица и т.н. Това е ясен сигнал за по-големите вложители, че е време да потърсят по-сигурно място за парите си, което ако се създаде малко смут ще уплаши и дребните спестители. Тогава ще гледаме запотената физономия на финансовия министър да обяснява как всичко е ОК, но стадото ще тича вече срещу него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още