IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Изчерпал ли се е моделът на минималната работна заплата?

В бъдеще минималните осигурителни прагове може да изпълняват функцията на минимално възнаграждение

09:00 | 11.10.12 г. 13
Автор - снимка
Редактор
Изчерпал ли се е моделът на минималната работна заплата?

Изчерпал се е моделът на минималната работна заплата и начинът, по който се формира и договаря тя в България. Около тази идея сближиха позициите си работодатели, синдикати и експерти в предаването „Референдум“ по БНТ.

Поводът за дебата беше лансираната от финансовия министър Симеон Дянков и впоследствие оттеглена идея за диференциране на минималната заплата по региони.

Прави впечатление, че за първи път „традиционните опоненти“ по темата за доходите демонстрират единно мнение за необходимостта от промяна при този модел. Всички участници в дискусията (представители на бизнеса, синдикатите и експерти) бяха категорични, че наближава моментът, в който формулата на минималната заплата, като регулатор на доходите и защитен механизъм за нископлатените, вече изтича.

Представителите на синдикатите, в лицето на Димитър Манолов, заместник-председател на КТ „Подкрепа“, лансираха идеята в бъдеще да има диференциация, но на базата на минималните осигурителни прагове. 

Предложението е тези минимални прагове да изпълняват функцията на минимална работна заплата. Основният мотив в полза на предложението е, че е справедливо минималното възнаграждение да се вмести между линията на бедност и средната работна заплата. Минималните прагове по браншове биха били по-съвършен модел за оценяване на труда, твърди Манолов.

Същата позиция застъпва и Мартин Димитров от „Синята коалиция“, според който трябва да се въведе моделът на минимални осигурителни прагове по браншове и по региони.

От Българската стопанска камара смятат, че минималната заплата трябва да се диференцира по три признака – по браншове, по сектори и по големина на бизнеса.

От Асоциацията на индустриалния капитал предлагат държавата да определя минималната заплата само в бюджетната сфера, а за частния сектор договарянето й да бъде в ръцете на бизнеса.

Принципната позиция на икономисти е, че минималната работна заплата въобще трябва да бъде премахната. Основният им аргумент е, че тя способства за сегментацията на пазара на труда, ощетява наетите и ограничава заетостта.

Изчерпал ли се е моделът на минималната работна заплата? Одобрявате ли идеята, че минималните осигурителни прагове може да изпълняват функцията на минимално възнаграждение?

Ако имате позиция, изпратете ни я и ние ще я публикуваме. Очакваме мненията ви на info@investor.bg! 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:35 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 0
hellwitch
преди 11 години
Варианта за минимални прагове по браншове е по-добра.МРЗ под един или друг вариант е необходима особено за БГ, защото тук труда като цяло е ниско платен: При около 40% от БВП на глава от населението спрямо ЕС заплатите са около 20-25% от средното в ЕС. т.е. бизнеса се държи малко или много робовладелски, но това е и заради ниската квалификация на повечето работещи(следствие от не работещо образование).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 1
STRAHO
преди 11 години
"Принципната позиция на ГРУПА икономисти е, че минималната работна заплата въобще трябва да бъде премахната."Ох че се разсмях ! Тая групичка икономистчета, наясно ли са с причините за възникването на този модел изобщо!? Какво, кога и как се е променило от тогава, за да се е изчерпал модела!?Отдавам "мисленето" им на икономическата криза. Трябва да се яде и всеки страничен лев е от полза. :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 2
STRAHO
преди 11 години
Не минимална заплата, а изобщо заплати не трябва да има !:D Така де ...за да има работа за хората. Необходимо е обаче, да се регламентират критериите за това, кой би могъл да се пише работодател! Дай боже и аз да отговоря на тези критерии, че имам места подходящи за строеж на сгради. Ще осигуря РАБОТА на 20-30 човека от раз като за начало! За после имам и други идеи. Без работа НЯМА да ги оставя хората! :D:D:D... За заплати ще си помисля. Ако успеят да ме развеселят, може и да им дам по петак да се почерпят. Според зависи! :D:D..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още