В България се спекулира с твърдението, че доходите са много ниски поради ниската производителност на труда, твърдят от КНСБ. Според тях производителността на труда у нас е само два пъти по-ниска от тази в Европа, докато работните заплати са от 10 до 15 пъти по-ниски. От синдиката настояват за национална стратегия за индустрията в България под егидата на президента.
От Конфедерацията се обявиха за радикални мерки за ограничаване на сивата икономика. Те поискаха активна инвестиционна политика, която да осигурява условия за работеща индустрия. По думите на Васил Яначков принципът "Пазарът сам ще прецени" не е правилен:
"Да се очаква, че само ще се събират чрез косвени данъци и такси пари да се пълни бюджетът, няма как да се случи. Богат и пълен е бюджетът, където има богата индустрия."
Синдикалните федерации от различните браншове настояват и за ограничаване монополното поведение при определяне цените на енергоносителите. За предвидимост, достъпност и прозрачност на цените на енергийните ресурси апелира Георги Петров, председател на Федерацията на енергетиците:
"Цената на тока се вдига благодарение на недалновидната политика и не само на това правителство заради непрозрачните дългосрочни договори, подписани на територията на "Марица-изток" с двете американски компании, които там в момента са собственици. Там договорите и ние не ги знаем, не знаем какви са цените, а това са едни огромни производства с гарантиран дял за производство и от там скъпа ни е електроенергията на потреблението, на бита."
(БНР)