fallback

МВФ завиши прогнозата си за растежа у нас през 2012 г.

Всяко преизпълнение на приходите трябва да се използва за увеличаване на фискалния резерв, смятат от фонда

17:28 | 02.10.12 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Ръст на българската икономика в края на годината се очаква да бъде 1 процент, а безработица – 12,5 процента, обяви след приключването на двуседмичната мисия на Международния валутен фонд (МВФ) в България нейният ръководител Катрина Пърфийлд, цитирана от БТА.

„Нашите прогнози са реалният растеж на БВП да достигне 1% през 2012 г. благодарение на по-силното вътрешно търсене, вследствие усвояването на структурните фондове на ЕС“, каза Пърфийлд. През 2013 г. от МВФ очакват икономически растеж от 1,5 на сто, тъй като износът бележи тенденция на възстановяване.  Средногодишната инфлация през 2012 г. се очаква да достигне 2,5% като следствие от по-високите цени на храните и горивата. 

Досегашната прогноза на фонда беше, че ръстът на БВП на България през 2012 г. ще е 0,8 на сто. Очакването на правителството е за растеж от 1,4 процента, докато от БНБ смятат, че ръстът на БВП ще е в размер на 0,7%. Европейската комисия очаква още по-скромно разширяване на българската икономика от едва 0,5%. Икономически ръст от 1,3 на сто за тази година пък прогнозират учени от Българската академия на науките в Годишния доклад за 2012 г.

Бюджетният дефицит на касова основа за 2012 г. се очаква да спадне до 1,25% от БВП, с което ще се постигне значителен напредък за постигане на целта за балансиран бюджет през 2015 г., посочи още Пърфийлд.  Залагането на непроменен бюджетен дефицит за 2013 г. ще запази доверието към страната, което ще доведе до по-ниска доходност по държавния дълг, смятат от фонда.

Какви са опасностите

В рамките на заложения строг бюджетен дефицит ще е необходимо да се устоява на натиска за повишаване на заплатите. Всяко преизпълнение на приходите според представителите на фонда трябва да се използва за увеличаване на фискалния резерв предвид временния ефект от емисията на еврооблигации, емитирана през юли тази година.

„В случай на сериозен икономически спад обаче трябва да се позволят корекции на дефицита в съответствие с икономическия цикъл“, посочват още от МВФ.

Необходими са структурни реформи, които да подкрепят растежа на икономиката и заетостта, отбеляза още Пърфийлд и даде като пример по-големите капиталови разходи за базова инфраструктура, осигурени чрез по-добро усвояване на еврофондовете. Трябва да се предложат и стимули за наемане на млади и не толкова квалифицирани работници чрез активни политики на пазара на труда, смятат експертите на МВФ.

Ограничаването на възможностите за ранно пенсиониране биха насърчили по-активното участие на работната сила, което заедно със здравната реформа би допринесло за справяне с увеличаващите се разходи заради застаряването на населението, сочат изводите от мисията на МВФ. От фонда посочват, че социалноосигурителните вноски по новата единна система за заплащане трябва да отиват директно в пенсионните фондове за гарантиране на тяхната жизненост.

МВФ отдава голямо значение и на предсказуемото прилагане на частните договори. Обявяването в несъстоятелност със задна дата повишава рисковете за всички кредитори и води до по-високи разходи за новите кредитополучатели, посочи Пърфийлд. Тя добави, че промените в законовата уредба, така че да се забрани фалит със задна дата, би решило в голяма степен този проблем.

Банките според МВФ

Банковата система у нас е стабилна, но предизвикателство за нея е слабият икономически растеж, отчитат от МВФ. Общата капиталова адекватност на банките е 16,7 процента и превишава изисквания задължителен минимум от 12 на сто. Силното нарастване на депозитите и намаленото търсене на кредити са увеличили ликвидните буфери и са намалили външното финансиране.

Необслужваните кредити на брутна основа продължават да нарастват, достигайки до 16,9 на сто от всички кредити по данни от юни 2012 г. , посочват от фонда. Препоръките в тази връзка са банките да решават активно проблемите с необслужваните кредити като ги преструктурират, освобождават се от активи, напълно или частично да отписват вземания при строг контрол от БНБ.

Увеличаването на правомощията трябва да се осъществява в съответствие с предложената от ЕС директива за създаване на рамка за възстановяване и оздравяване на кредитните институции и инвестиционните посредници, сочат заключенията на фонда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:38 | 11.09.22 г.
fallback