Президентът Росен Плевнелиев подкрепя възможността за провеждане на електронно гласуване на предстоящия референдум за АЕЦ "Белене", но изразява съмнение дали ще има готовност то да бъде въведено в рамките на законовия срок от три месеца до провеждане на допитването, предаде БТА.
"Това е много добра идея, но дали сме готови? На този въпрос трябва да отговори изпълнителната власт. Много ще се радвам, ако имаме такава готовност, лично аз се съмнявам, че ще имаме готовност толкова скоро, но си го пожелавам, подкрепям го от все сърце и искам да стане", заяви Плевнелиев.
По думите на президента е крайно време хората в България да разберат за какво се харчат милиардите в енергетиката, на база на какви калкулации, решения и договори и затова ще помогне електронното гласуване. "Надявам се, че България ще бъде все по-успешна и все по-богата, но за целта няма да мине без електронно правителство и електронно гласуване".
На въпрос дали не се опасява, че дебатът за АЕЦ „Белене“ ще се превърне в предизборна кампания, Росен Плевнелиев коментира, че много зависи от политическите партии как ще проведат референдума и дебата. Държавният глава призова към парламентарен дебат по въпроса, но на експертно, а не на политическо ниво.
“Ако бях на тяхно място, нямаше да играя играта така, както досега сме я играли - политическо противопоставяне, този срещу онзи, енергетиката трябва да ни обединява, цената в енергетиката я плаща следващото поколение на България и ако те искат българите да гласуват за тях, само ще спечелят, ако направят истински дебат в парламента, а не го политизират”, заяви президентът.
Вчера премиерът Бойко Борисов и министърът на икономиката Делян Добрев обявиха, че ще внесат предложение за отлагане на преговорите с кандидат-инвеститора "Глобал Пауър Консорциум" до провеждане на референдум.
Премиерът посочи, че референдумът трябва да се проведе максимално бързо и дебатът трябва да е експертен в парламента. Той заяви, че системата за електронно гласуване може да се тества и така вотът да излезе по-евтин.
В момента предложението за промяна в Изборния кодекс, която да позволи на парламентарните избори да се гласува по интернет, е прието само на първо четене.