Преговорите с новия инвеститор по проекта "АЕЦ Белене" ще бъдат спрени до провеждането на референдума за втората атомна централа. Това заяви премиерът Бойко Борисов, цитиран от БНР.
След като изрази съмнения за начина, по който от БСП са събрали над 500 хиляди валидни подписа за национално допитване по проекта, Борисов каза, че въпреки това референдум трябва да има и да се проведе бързо и отделно от парламентарните избори.
“Трябва сега да се спрат всички преговори”, заяви министър-председателят и допълни, че „както си плащат за избори Станишевите хора, така си плащат и за референдум, имат много пари - плащат, но така или иначе, спазвайки Конституцията, референдум трябва да се проведе”.
Борисов посочи, че е наложително да се проведе експертен дебат в парламента, а референдумът да бъде много ясно разписан. Премиерът настоява да се даде обяснение кой и откъде ще плати 22 милиарда лева, колко ще струва токът от втората централа, кой ще прави електропреносната мрежа, къде ще се носи ядреното гориво и други.
„Ще обременим хората с много експертни въпроси и ще е важно тогава българинът много внимателно да си направи сметката, когато си дава гласа "за" или "против", каза Борисов.
Според премиера на референдума за АЕЦ "Белене" би могло да се гласува по електронен път, за да се спестят пари.
На извънреден брифинг в министерството на икономиката беше обявено, че парламентарната група на ГЕРБ ще оттегли предложението за даване на мандат на правителството за водене на преговори за АЕЦ "Белене" като частен проект.
Като основен мотив бяха посочени новите обстоятелства във връзка с искането за референдум, а именно наличието на 540 хиляди легитимни подписа за провеждането му.
„Имаме по-висшестояща власт - хората, които трябва да вземат решение "за" или "против"АЕЦ "Белене" и в този смисъл предложението за мандат на правителството е редно да бъде изтеглено, каза министър Делян Добрев.
Министър Добрев акцентира върху това, че е много важна формулировката на въпроса за референдума. По негови думи хората трябва да бъдат изчерпателно информирани и да вземат решение на базата на реалностите, при ясни правила и прозрачност. „Как точно ще бъде формулиран въпросът е работа на Народното събрание“, каза министърът.
Той обяви, че предстои широка разяснителна кампания за проекта „Белене“, така че хората да могат да вземат информирано решение. Добрев обаче не можа да обясни как точно ще бъдат представени всички данни, при положение, че част от документите, подписани досега, са засекретени.
Енергийният министър коментира и идеята на премиера референдумът за бъдещето на проекта „Белене“ да бъде извършено по електронен път с думите „Защо не?“. Според него имаме добър опит с преброяването на населението през февруари 2011 година, извършено от Националния статистически институт. Тогава голяма част от хората се „преброиха“ по електронен път.
* Допълнена към 17.55 часа