Торбичките за продължително ползване няма да се облагат с екотакса. Компромисното решение е постигнато на днешната среща в Министерство на финансите между представители на държавата и на бизнеса. Промяната в наредбата влиза в сила от 1 октомври.
От понеделник задължително трябваше да влезе в сила продуктова такса върху всички полиетиленовите торбички. "Торбичките за продължително ползване няма да се облагат с екотакса", заяви Любозар Фратев, представител на фирма-производител на полиетиленови торбички, след срещата, цитиран от БНР.
На нея присъстваха вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, министърът на околната среда и водите Нона Караджова, представители на фирми-производители на торбички и представители на Асоциация „Полимери”.
Всички торбички с дебелина под 15 микрона и размери 35 на 45 см ще бъдат облагани тази година с такса 35 ст., догодина – с 45 ст., а през 2014 г. - с 55 ст. Уточнен е обаче размер и дебелина на т.нар. торбички за многократна употреба, които няма да попаднат в обсега на налаганата екотакса.
Министърът на околната среда и водите Нона Караджова уточни, че определението за торба за многократна употреба и нелетящи торби са тези с размери 39 на 49 см. и с голяма дебелина. „Търсехме да стимулираме употребата на торби, които да се използват продължително.Това е добър компромис. След прилагане на наредбата, ще обсъдим проблеми, ако се срещнат, и ще намерим съответните решения”, каза екоминъстърът.
Предвидено е в случаи, в които крайните разпространители - магазините и търговските вериги - си позволят да закупят и предложат на клиентите торба, за която не е платена такса, да плащат глоба от 3 хил. до 10 хил. лв. Нона Караджова коментира, че производителите на такива пликове, които искат да въведат по-екологични производства, ще могат да кандидатстват в екологичния фонд към министерството за безлихвени заеми при много облекчени условия, с две години гратисен период и три години изплащане след това.
Финансовият министър Симеон Дянков заяви, че и представители на производителите, и експерти, са съгласни, че това помага на природата. "Разбрахме се да има горещ телефон към Министерство на околната среда и водите, да се подават сигнали от производителите, както за нерегламентиран внос, така и за нерегламентирано производство в България”, добави министър Дянков.
По думите на Антоанета Перникова, изпълнителен директор на Българска асоциация „Полимери”, в интерес на по-продължителната употреба, е намерена дефиниция, като е взето решение за определен размер и достатъчна дебелина, "така че тези торбички да не създават проблеми на околната среда. След известно време ще се съберем, за да обсъдим дали компромисът е работещ”, допълни Перникова.