От Мария Папазова, Dnes.bg В момента имаме един гьол и едни намерения, зави премиерът Бойко Борисов. Думите му идват на фона на вчерашното заседание на енергийната комисия в парламента, на която беше представен американският инвеститор „Глобъл пауър консорциум”, който желае да построи АЕЦ “Белене“ като частен проект.
Борисов обясни, че е поставил конкретни условия, които чак след като бъдат изпълнени, ще приеме намеренията им сериозно.
Премиерът настоява инвеститорът да покрие всички разходи на българската страна до момента, да не иска държавни гаранции, да не иска договор за изкупуване на електрическа енергия, да заплати задълженията към Русия, да покаже, че икономическата им схема излиза, и да депозира 200 милиона долара или евро, “както те си изберат“.
“Чак тогава ще влязат при мен“, обясни Борисов.
По думите му самият той е наредил на енергийният министър Делян Добрев преговорите да се водят в парламента, за да бъде всичко възможно най-прозрачно. Борисов говорил и с председателя на енергийната комисия Мартин Димитров да бъдат много внимателни.
“Аз съм много мнителен човек“, обясни Борисов.
По думите на премиера вече е възложено на службите да проверят много внимателно инвеститорите и да установят дали всичко с този консорциум е наред.
Премиерът все пак обясни, че ако всички тези условия бъдат изпълнени и проектът се осъществи, това би било чудесно и би изкарало от тежкото положение НЕК.
Борисов обясни, че все пак е запознал генералния директор на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) Джовани Кеслер за начина, по които са били провеждани търговете за проекта “Белене“.
По време на споровете си относно втората атомна централа с опозицията министър-председателят на няколко пъти лансира идеята ОЛАФ да направи проверка. Службата обаче се занимава само със сделки с евросредства, а в случая парите за “Белене“ са отпускани от държавния бюджет. По думите на премиера от ОЛАФ са били вече запознати със ситуацията с втората ни атомна централа.
Кеслер уточни, че в действителност службата не може да се намеси, но въпросът е отнесен към Европейската комисия и се обсъжда на високо ниво. Още новини от България четете в Dnes.bg