Правителството ще поиска официално становище от държавния департамент по енергетика на САЩ за кандидат-инвеститора в АЕЦ "Белене", преди да вземе решение дали да започне преговори с него. Такова уверение е получил от министъра на енергетиката Делян Добрев лидерът на ДСБ Иван Костов, предаде БТА.
Пред журналисти Костов коментира, че Народното събрание не може да ревизира позицията си без отсреща да има сериозен стратегически инвеститор. Лидерът на ДСБ посочи, че разполага с информация, според която кандидат-инвеститорът е „меко казано съмнителен, измамен, но в никакъв случай стратегически инвеститор“.
Той допълни, че депутатите от партията му няма да се подпишат под решение на Народното събрание за даване на мандат на правителството да води преговори с "Глобъл пауър консорциум" преди да е излязло становището на американския департамент по енергетиката.
Очаква се днес председателят на парламента Цецка Цачева да представи пред депутатите от икономическата комисия проекторешение, с което да се даде мандат на правителството да преговаря с кандидата за строителството на втората атомна централа.
Преди няколко месеца Народното събрание подкрепи решението на правителството България да се откаже от проекта за още една ядрена централа.
Парламентарната група на Коалиция за България обаче каза, че няма да подкрепи проекторешението на депутати от ГЕРБ за централата, а ще внесе собствено предложение за отмяната на предишното решение на парламента за спирането на проекта, съобщи народният представител и бивш министър на енергетиката Румен Овчаров.
Той посочи, че Коалиция за България продължава да настоява за провеждането на референдум за изграждането на АЕЦ „Белене“.
Междувременно от “Движение България на гражданите“ съобщиха, че инвеститорски интерес за изграждането на АЕЦ “Белене“ е имало още най-малко преди половин година и премиерът Бойко Борисов е знаел за него.
От движението настояват правителството да обясни защо в продължение на три години не са били положени никакви усилия за привличане на частен инвеститор за реализацията на проекта за втората атомна централа.
Пред БНР пък говорителят на „Росатом“ Сергей Новиков коментира, че руската компания е готова да се върне към реализацията на проекта.
Новиков посочва, че появата на частен инвеститор за АЕЦ "Белене" за пореден път потвърждава, че проектът е ефективен, напълно реалистичен и икономически целесъобразен.
Той отрече американския консорциум и „Атомстройекспорт“ - дъщерната компания на „Росатом“, да преговарят за откупуването на проекта.