Много е рано да се говори за обрат в проекта АЕЦ „Белене”, защото инвеститорът трябва да запознае българската страна с условията на своята оферта. Това заяви енергийният министър Делян Добрев в интервю за bTV по повод на информацията от вчера, че американска компания проявява инвеститорски интерес към проекта за втората атомна централа у нас.
„На този етап не става въпрос за рестарт на строежа,” каза икономическият министър. Той обясни, че ново начало може да се положи, ако американският консорциум „Глобъл пауър” се ангажира с това България да не дава държавни гаранции за проекта и всички разходи по „Белене” до момента да бъдат възстановени. Трябва да бъде постигнато споразумение и за арбитражните плащания, които да бъдат поети от инвеститора, добави Добрев.
„България трябва да излезе най-малкото на нула при реализацията на „Белене”, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма. Ако проектът се развие на частен принцип, без държавни гаранции, той се превръща в една частна инвестиция в страната. Важно е кои са акционерите зад „Глобъл пауър консорциум” и това дали могат да направят такава инвестиция и да я управляват, каза Добрев.
Министърът разясни хронологията на обрата по проекта, като посочи, че разговорите се водят от миналата седмица. Консорциумът се свързал с НЕК и отправил предложението за разговорите за евентуално закупуване на проекта „Белене”.
От думите на енергийния министър става ясно, че на този етап държавата не е наясно кой стои зад американския консорциум и затова не бърза с размразяването на проекта. „Няма да вземем решение за размразяване на ядрения проект, без да знаем кой стои зад този инвеститор,” каза Делян Добрев.
„Предишната концепция беше държавата да има 51% от централата, а някой друг да даде парите. Търсихме стратегически инвеститор, но тази концепция не проработи,” коментира Добрев.
На въпрос за дела на страната ни в собствеността на проекта Добрев отговори, че собствеността на консорциума може да се смени по време на изграждането на втората българска ядрена централа, но България може да договори опция за закупуване на дял от него, ако инвеститорът реши да продава в бъдеще, въпреки че в началото проектът стартира като частен.
Добрев обобщи досегашните предложения на американския консорциум, като посочи, че „Глобъл пауър” са съгласни да поемат разходите на НЕК, също така и преговорите с „Атомстройекспорт” за отпадане или прехвърляне на исковете към новата компания, не искат държавни гаранции и са готови да поемат ядрения риск.
Припомняме, че председателят на Народното събрание Цецка Цачева ще внесе в парламента проекторешение за даване на мандат на правителството да води преговори за АЕЦ „Белене".
Инвеститорът трябва да представи план, въз основа на който правителството ще оформи концепция за бъдещите преговори.
Днес се очакват разпалени дебати в пленарната зала, след като от опозицията изразиха различни съмнения около внезапното предложение. От БСП смятат, че инвеститорът не е неочакван, и че разговори с него се водят от шест месеца. А решението на правителството да представи идеята сега е паническа реакция срещу готвения референдум за ядрената енергетика. От ГЕРБ пък контрират, че чрез „Глобъл пауър консорциум" се търси начин да се защитят националните интереси.