Предвижданите промени в нормативната уредба за намаляване на броя на документите за плащане на данъчно-осигурителни задължения чрез въвеждане на единна данъчно-осигурителна сметка, се подкрепя от Българската стопанска камара. Това става ясно от позиция на организацията, изпратена до медиите.
Изявлението на камарата е по повод на разпространената от КНСБ информация, че използването на един платежен документ и единна сметка за данъчно-осигурителните задължения би довело до риск част от осигурените лица да загубят своите осигурителни права.
Според бизнеса предвижданите промени от финансовото министерство ще доведат до облекчаване на административната тежест върху бизнеса, до съкращаване на сроковете на производствата за установяване на задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски и съкращаване на сроковете за издаване на удостоверения за наличие или липса на задължения и намаляване на разходите за банкови такси.
Успоредно с това възможността за електронен достъп до фирменото досие ще повиши прозрачността и информираността на бизнеса относно данъчно-осигурителните му задължения, смятат експертите на стопанската камара.
От камарата уточняват, че намаляването на броя на платежните нареждания, с които се извършват плащанията по никакъв начин не води до промяна във вида и обема на информацията, подавана от бизнеса за осигурените лица, както и до промяна в основанието за плащане на съответното задължение.
От бизнес организацията обаче изразяват безпокойство от предложението за изменение в последователността на погасяване на публичните вземания. Съгласно действащата норма задълженото лице може да избере кое от няколко публични вземания да погаси, когато не е в състояние да погаси едновременно всички задължения до започване на принудителното им събиране. В предложеното изменение възможността за избор е премахната и се предвижда да се погасяват първо задълженията, на които срокът за плащане изтича най-рано. По-този начин се нарушава равнопоставеността между задължените лица и данъчната администрация, смятат от камарата.