fallback

Росатом блокира Westinghouse за VII блок на "Козлодуй"

Руската компания няма да предостави нужните документи на консултанта, натоварен да проучи площадката за евентуално изграждане на нов ядрен реактор

14:44 | 18.09.12 г. 6

Руската корпорация "Росатом" няма да предостави информация за своето оборудване, необходима за бъдещите проучвания на американската компания Westinghouse, натоварена да направи технико икономическия анализ за изграждане на VII реактор на площадката на АЕЦ "Козлодуй", съобщи БНР, цитирайки руски медии. Според неназовани източници от ядрените енергийни среди в Русия "Росатом" в никакъв случай не би се съгласила да предаде документи или разработки на американската компания, която на практика се явява неин конкурент. Westinghouse, която е подразделение на японската корпорация Toshiba, се занимава с разработката на проекти в атомната енергетика и сама строи реактори и централи.

България разчиташе на бързо решение за строителството на VII блок на АЕЦ "Козлодуй", като в същото време се надяваше да използва част от вече подготвеното оборудване за АЕЦ "Белене. Това се оказа невъзможно, отчитайки изискванията на ЕС, твърдят руските издания. 

В същото време руската страна е потвърдила, че е готова да пренасочи оборудването към АЕЦ "Козлодуй" и даже да го остави за съхраняване в Русия, докато започне реализацията на проекта. Договорите с компанията Westinghouse за предпроектно проучване на седми блок на АЕЦ „Козлодуй" бяха подписани през август. Изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй“ Валентин Николов каза тогава, че се предвижда окончателният доклад на консултанта да бъде готов до март 2013 г. Българската страна очаква да бъде извършен пълен анализ на проектите на останалите компании, включително на „Атомекспортстрой“, преди да излезе с окончателното предложение, каза Валентин Николов.

В края на март България обяви, че се отказва от строежа на АЕЦ „Белене“. Но тъй като Росатом от подписването на договора през 2006 година изпълняваше задълженията си и един реактор бе практически построен, беше решено той да бъде пренесен в АЕЦ „Козлодуй“. През юни министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев заяви, че ядреният остров на седми блок на АЕЦ "Козлодуй" може да бъде построен единствено от руските компании Атомстройекспорт и Росатом, а неядрената част може да бъде диверсифицирана и за нея може да има друг изпълнител, стратегически инвеститор и партньор. От своя страна заместник генералният директор на Росатом Кирил Комаров каза, че България предлага на руската държавна корпорация Росатом да участва в изграждането на седми реактор на АЕЦ „Козлодуй“. „От българите имаме предложение да обмислим наше участие в изграждането на седми блок на АЕЦ „Козлодуй“. Смятам, че въпреки отказа на България да строи АЕЦ „Белене“ нашето сътрудничество ще продължи и за това има перспективи“, каза Комаров.

Още новини четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:06 | 11.09.22 г.
fallback