fallback

Доходността по 7-годишните еврови ДЦК падна под 3%

МФ е пласирало книжа за 30 млн. евро при презаписване от 3,7 пъти

09:52 | 11.09.12 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Министерството на финансите регистрира нов исторически минимум по доходността на дългосрочни държавни ценни книжа (ДЦК). На провелия се вчера аукцион за книжа от 7-годишна емисия, деноминирана в евро, постигнатата среднопретеглена доходност е 2,91%, а предложеното и одобрено количество е за 30 млн. евро, се казва в съобщение на министерството.

Това е третото преотваряне на емитираните на 18 януари 2012 г. книжа, с падеж 18 януари 2019 г., като след този аукцион общата номинална стойност на емисията достига 95 млн. евро. При пускането й в обращение в началото на годината, доходността по тези ДЦК беше 4,45%, а при преотварянето й през март достигна 4,21 процента, се казва още там.

Регистрираният спред спрямо германските ДЦК със сходен матуритет е около 210 базисни точки, като това е една от най-ниските стойности, постигани на първичен пазар в този матуритетен сегмент. Доходността на аукциона е по-ниска и от текущата доходност на облигации със сходни характеристики на Словения (6,20%), Унгария (6,18%), Хърватия (5,78%), Испания (5,25%), Италия (4,50%),Турция (3,50%) и други страни, посочва министерството.  На аукциона за пореден път беше отчетен висок инвеститорски интерес. Общата стойност на заявените поръчки достигна 110,46 млн. евро, като коефициентът на покритие е 3,68. Това е най-високата стойност на този показател, отбелязван по тази емисия. Много активно участие на аукциона показаха, освен пенсионните фондове, които придобиха половината от предложеното количество, и банките, които записаха около 39%, застрахователните дружества - 8%, договорни и гаранционни фондове и други – 3 процента, уточняват от финансовото ведомство.

С постигнатите параметри се запазва тенденцията за намаляване на доходността на българските дългосрочни държавни ценни книжа. На 13 август 2012 г. беше отбелязано и рекордно понижение на доходността до 4,12% на референтната за определяне на дългосрочния лихвен процент 10,5-годишна емисия ДЦК. В последвалите сделки на вторичен пазар доходността достигна дори до 3,88 на сто, припомня МФ. Така само в рамките на по-малко от месец два пъти бе регистрирана най-ниска доходност по различни емисии дългосрочни български облигации, изтъкват от Министерството на финансите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:21 | 09.09.22 г.
fallback