fallback

Economist: България и еврото - тежки времена, трудни пари

Изявлението на министър Дянков за рисковете от присъединяването към еврозоната остава във фокуса на световните медии

20:29 | 06.09.12 г. 2

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. Снимка: Ройтерс

На 31 август председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу взе метрото до "Европейски съюз" - станция от новата линия на софийското метро, която той дойде да открие заедно с българския премиер Бойко Борисов. След като европейските фондове са покрили половината от разходите по линията, то това е "идеалната демонстрация" как Европа помага на страната, коментира той.

Така започва материал за България и еврозоната, поместен в електронното издание на списание Economist.

При 1,5 млрд. евро европейски пари, които все още не са разпределени, българите със сигурност могат да очакват с нетърпение още такива инфраструктурни проекти, отбелязва изданието.

Малцина се оплакваха от присъединяването към ЕС през 2007 г. Сега стотици хиляди българи живеят и работят в държави от ЕС и въпреки рецесията изпращат все повече пари у дома.

Както още седем страни членки, България се е задължила по договор да се присъедини към еврото. Образцовите държавни финанси означават, че страната е изпълнила всички критерии за влизане в еврозоната.

Въпреки това никои не очаква единната валута скоро: всъщност когато през април финансовият министър Симеон Дянков каза, че сега не е времето за присъединяване, това едва бе отразено в новините.

Когато обаче той и премиерът Борисов заявиха същото пред Wall Street Journal преди няколко дни, то се превърна в гореща новина, се отбелязва в статията.

Според Дянков една от причините е, че това съвпадна с подобни изявления в Полша, Латвия и Литва.

Докато не се изясни бъдещето на еврото, той определя рисковете от присъединяването като много по-големи от очакваните ползи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:23 | 13.09.22 г.
fallback