Поисканата от България дерогация по прилагането на обратното начисляване на данъка върху добавената стойност (ДДС) при търговията със зърнени култури, която трябва да бъде одобрена от Европейската комисия, ще бъде намалена от четири на две години.
Това гласи одобреният от кабинета проектодокумент, който българската страна ще депозира в Европейската комисия, за да бъде приложена директивата от 2006 г. за прилагане на механанизма на обратното начисляване на ДДС, насочена срещу злоупотреби при плащането на данъка в рамките на Европейския съюз.
Първоначално страната ни поиска дерогацията да важи четири години, но впоследствие се е наложила корекцията, тъй като ЕК е дала подобни разрешения на Румъния и Полша, където системата действа две години и е дала резултат, поясниха експерти.
Механизмът на обратно начисляване на ДДС предвижда мярката да се прилага за доставки с място на изпълнение на територията на България, по които получателят е регистрирана в страната фирма по ДДС, а доставчикът е данъчно задължено или незадължено лице.
Експерти от финансовото министерство поясниха за Investor.bg, че обратното начисляване няма да се отрази негативно на бизнеса на фермерите, които се опасяваха от загуби. Притесненията им бяха свързани с факта, че ще продават продукцията си, без да начисляват ДДС, тъй като според схемата този данък ще се плаща от купувачите.
Зърнопроизводителите бяха притеснени, че ще купуват суровини с начислено ДДС, а ще продават данъчно необложено зърно, в резултат на което оборотните им приходи ще намалеят.
От финансовото ведомство обясниха, че обратното начисляване на данъка ще бъде оформяно само счетоводно, без реално да се внася ДДС, затова и производителителите няма да бъдат ощетени. Целта е чрез тази схема да бъдат засечени нелегалните сделки със зърно, които носят огромни загуби от неплащане на ДДС, припомниха експерти.