Работодатели и синдикати ще имат десет дни повече, за да договорят минималните осигурителни прагове, които ще влязат в сила от следващата година, съобщиха от КНСБ.
Вместо до 21 август преговорите ще продължат до 31 август, след което следва одобрението и на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Предстои да бъде направен обичайният анализ на споразуменията, както и да се изчисли какъв е средният процент на увеличение на осигурителните доходи за следващата година.
Точното изчисление на усреднените данни е необходимо, защото въз основа него социалниалното министерство административно индексира минималните осигурителни прагове за икономическите дейности, за които работодатели и синдикати не са се споразумели.
Според синдикалната организация вече са постигнати договорки за новите минимални суми, върху които се изчисляват осигуровките на заетите за 49 от общо 85-те икономически дейности, за които това е законово регламентирано.
От КНСБ уточняват, че минималният осигурителен доход за нискоквалифицираните работници в горското стопанство, на които основно се разчита в бранша, ще се увеличи с 35% от догодина, а за специалистите и ръководителите осигуровките ще се изчисляват на сума, по-висока със 17-18%.
В селското стопанство е договорено увеличение на минималните осигурителни прагове с 10-11%, за охранителите – 7,1%, в търговията ръстовете са от порядъка на 5-11% в зависимост от заеманата длъжност.