Изграждането на междусистемната газова връзка между България и Румъния, чието начало беше поставено официално днес, ще струва приблизително 23,8 млн. евро, осигурени от правителствата на двете страни и от Европейската енергийна програма за възстановяване, съобщиха от министерството на енергетиката.
Първата копка на тръбопровода беше направена официално днес в Русе.
„Интерконекторът ще свързва газовите системи на България и Румъния и по този начин ще даде възможност да използваме както румънски природен газ, така и гориво от други държави в Централна Европа“, посочи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Строителството на 25-километровото трасе е съвместен проект на „Булгартрансгаз“ и румънското газово дружество „Трансгаз“. На българска територия дължината на съоръженията е 15,4 км, на румънска е 7,5 км, като под дъното на река Дунав ще има проход от 2,1 км.
Прогнозният бюджет на проекта е за 23,8 млн. евро, като по линия на европейската енергийна програма е отпуснато безвъзмездно финансиране за 8,9 млн. евро. Участъкът на българска територия струва 7,1 млн. евро и се финансира с 4,4 млн. от европейската програма, като останалите 2,7 млн. евро е съфинансирането от „Булгартрансгаз“.
До края на тази година или в началота на следващата се очаква да се постави началото и на интерконекторната връзка с Гърция, посочи още икономическият министър, предаде БТА.
Алтернативната газова връзка с Турция ще бъде изградена, след като се договорят подробностите по нейното трасе.
В напреднал етап са преговорите за интерконектор и със Сърбия, така че до няколко години страната ни да има алтернативни доставки на синьо гориво през съседните държави.