Агенция Standard&Poor's обяви, че повишава краткосрочния рейтинг на българския държавен дълг с една степен – от А-3 до А-2. Като причина за това се посочват не заслуги на страната или подобрение на позицията й, а смяна в методологията на изчисление на рейтингите, пише Ройтерс.
На 15 май агенцията оповести нова методология за връзката между дългосрочния и краткосрочен рейтинг по държавни и корпоративни облигации. В тази връзка от S&P обясняват, че вдигането на краткосрочния рейтинг „не отразява подобрение на начина, по който оценяваме краткосрочната способност на страната да обслужва задълженията си“.
Рейтингът по дългосрочния дълг е потвърден на ВВВ, като перспективата му е запазена стабилна. Това отразява очакването на S&P правителството да продължи да поддържа благоприятна фискална позиция на фона на продължаващото свиване на разходите и провежданите структурни реформи.
Оценката, която агенцията дава на страната ни, отразява поредицата от силни действия по отношение на фискалната политика на правителството и ниското ниво на държавен дълг. Въпреки очакваното забавяне на икономиката през тази година страната ни би могла да извлече ползи от подобреното усвояване на средства от европейските фондове и извличането на ползи от членството в ЕС като цяло.
Отрицателни фактори за страната ни обаче остават относително ниския брутен вътрешен продукт на глава от населението и големите дисбаланси в търговията.