Пшеницата от новата реколта е ожъната почти на 100%, съобщи председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите Марияна Кукушева по време на пресконференция след края на днешния Консултативен съвет по зърното.
Реколтата от пшеница през тази година достига близо 4,2 млн. т, като качеството й е най-доброто от около 20 години насам, допълни Кукушева. Това количество е напълно достатъчно за вътрешния пазар и се очаква близо половината от него да бъде изнесено, каза още тя.
Земеделският министър Мирослав Найденов допълни, че от старата реколта са останали около 350 хил. т зърно.
В момента страната ни разполага с близо 4,5 млн. т пшеница. За сравнение, по същото време миналата година общия ресурс от пшеница е възлизал на 4,034 млн. тона, посочва се в доклада, представен от Националната служба по зърното на днешния Консултативен съвет.
По думите на Кукушева над 68% от пшеницата от новата реколта е с много добри хлебопекарни качества, което е с 13% повече от добитото през миналата година качествено зърно, допълни тя.
Обезпокоителна обаче е ситуацията при царевицата и слънчогледа. Сухото и горещо време през юни и юли се е отразило неблагоприятно на двете култури в световен мащаб.
Царевицата е в основата на производството на фуражи за животновъдството, а заради сушата се очаква цените да тръгнат нагоре. В тази връзка Мирослав Найденов съобщи, че България ще поиска от европейските власти разрешение да изплати субсидиите на глава животно за 2012 г. по-рано – през октомври или ноември.
Утре в Министерския съвет, в присъствието на земеделския министър Мирослав Найденов и премиера Бойко Борисов, ще се проведе среща между животновъди, преработватели и търговски вериги, уточняват от земеделското ведомство.
На срещата отново ще се обсъди ситуацията на зърнения пазар и по какъв начин засегнатите от лошата реколта на царевица и слънчоглед да бъдат подпомогнати.
И Марияна Кукушева, и Мирослав Найденов посочиха, че тази година, заради високото качество на пшеницата, българинът ще яде най-хубавият хляб от десетилетия. Двамата подчертаха, че българският хляб е най-евтин в целия Европейски съюз и ще остане такъв.
Мирослав Найденов допълни, че „няма драма с цената на хляба“ и пак каза, че очакваният ценови ръст ще се ограничи в рамките на няколко стотинки.