Близо 26 хил. предприятия у нас са прекратили дейността си през 2009 г., или 8% от дружествата, които са били активни през същата година, сочат данни от последното демографско проучване на Националния статистически институт (НСИ), отразяващо демокрафските събития на предприятията за периода 2005-2010 г.
В резултат на преустановяване дейността на тези фирми през 2009 г., работата си са загубили близо 2,2 % от заетите през същата година лица в страната.
Повече от половината предприятия, затворили врати през посочената година, извършват дейност в сектор „Търговия, ремонт на автомобили, лични вещи и стоки за домакинството“.
Най-устойчиви на кризата се оказват дружествата, които са били заети в областта на добивната промишленост, канализационните и електрически услуги, управлението на отпадъци, доставките на вода, както и редица финансови услуги. Анализът на националната статистика показва, че от този сектор само 601 фирми са прекратили работата си. Това представлява едва 0,2% от активните през 2009 г. предприятия.
Данните на НСИ показват още, че през 2010 г. в България са били активни близо 324 хил. дружества, или с 1,2% по-малко от предходната 2009 г. В 39% от тях е имало персонал от 1 до 4 души. Едва в 10% от тези функциониращи предприятия са били заети повече от 10 души.
Статистиката отчита, че за периода 2006-2010 г. най-голям относителен дял на новосъздадените предприятия имат тези, които работят в областта на търговията и ремонта на автомобили и мотоциклети. Средногодишно за този период делът им е 40%. Същевременно най-малко нови предприятия за посочения период са регистрирани в сектора на добивната промишленост – средно под 0,1%.