След като депутати от БСП внесоха в парламента папките с подписите за референдум за съдбата на АЕЦ „Белене”, министърът на икономиката Делян Добрев заяви, че е важно хората да вземат информирано решение, за да участват в подобно обществено допитване, предаде БТА.
По думите на Добрев въпросът, който бил зададен при събиране на подписката – „Искате ли да се развива ядрената енергетика в България чрез строителството на АЕЦ „Белене?”, не е коректно зададен и не дава достатъчно информация на гражданите за такова значимо решение.
„Хората трябва да знаят, че този проект не знаем все още колко струва. При най-добрите хипотези той струва 10,35 млрд. евро. Няма стратегически инвеститор, няма и финансиране”, каза Добрев и приветства принципа на референдума като практика в една демократична държава.
В случая обаче БСП го организирала с политическа цел. „Ако те искаха да строят АЕЦ „Белене”, щяха да го направят. През 2006 г. е проведен конкурсът, през ноември е сключено споразумение. През октомври те трябва да сключат в едномесечен срок договор, но не могат да го сключат, защото няма цена”, допълни министърът и посочи, че тези нарушения са констатирани и така до средата на 2009 г. не е имало договор.
Референдумът за АЕЦ "Белене", иницииран от БСП, е национална безотговорност, заявиха от ГЕРБ.
От БСП обвиниха управляващите, че обиждат българските граждани. Лидерът на партията Сергей Станишев посочи, че целта на инициативата е да бъде чут гласът на хората.
„За първи път от 23 години българска демокрация има пряко допитване да има референдум. Това засяга живота на хората – цената на тока, който ще плащат всеки един, развитието на ядрената енергетика, независимостта на България като енергийна силна държава, бъдещето на икономическото развитие на страната. Искаме действията на управляващите да се съобразят с волята на народа”, заяви Станишев в Народното събрание.
Той посочи, че от левицата са направили проучване за техническите параметри около провеждането на общественото допитване. Проверката показала, че до няколко седмици могат да се проверят подписите в парламента, да се вземе решение и президентът да насрочи референдума със съответния указ. „В рамките на три месеца до Нова година би трябвало целият процес да е приключил”, смята Сергей Станишев.