fallback

ЦИР отчита нулев ръст на БВП през второто тримесечие на 2012 г. спрямо първото

Около един процент ръст на икономиката за цялата година, прогнозират експертите от центъра

12:35 | 27.07.12 г.

Икономиката на България продължава да е в застой и през второто тримесечие спрямо първото не се очаква ръст на БВП. Това се посочва в доклада на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) за първото полугодие на годината.

Експертите очакват около един процент ръст на икономиката за цялата 2012 г., като по-добрите резултати се очакват през второто полугодие.

За второто тримесечие на 2012 г. се очертава слаба, но все пак положителна динамика на добавената стойност в промишлеността, се посочва в доклада.

В доклада е записано, че сектори, които през миналата година отчитаха ръст, вече второ тримесечие, регистрират спад. Такива са секторите "Професионални дейности и научни изследвания“ и „Далекосъобщения".

Възможно е секторът на строителството да реализира по-забележим растеж на добавената стойност през следващите тримесечия и да приключи годината с малко над нулата.

Прогнозата на центъра е, че селското стопанство ще приключи годината с растеж заради благоприятните очаквания за добра реколта.

В доклада се посочва, че външната търговия със стоки и услуги вече не расте, а се свива - данните за първото тримесечие сочат спад както на годишна база, така и на тримесечна база. Вносът на стоки и услуги също спада на тримесечна база, а на годишна база е близо до нулата. Ръстът на българския износ през тази година ще бъде не повече от 5-6 на сто на годишна база, прогнозират експертите. В същото време вносът ще продължи да расте с изпреварващи темпове пред износа. Най-голямо нарастване на вноса се наблюдава при инвестиционните стоки, отчита анализът.

За първи път от четвърто тримесечие на 2008 г. насам инвестициите регистрират растеж на годишна база, макар и твърде скромен - едва 1,3 на сто, посочват от ЦИР. 

Дъното в привличането на преки чуждестранни инвестиции е преминато през 2010 г., твърдят от ЦИР. За първите пет месеца на годината притокът на тези вложения стига до 473,8 млн. евро (1,2 на сто от прогнозния БВП). 

Подобрява се и структурата на инвестициите - расте делът на вложенията в дялов капитал (73 на сто), а намалява делът на недвижимите имоти (20 на сто за първите 5 месеца). Изтичането на капитали под формата на вътрешнофирмени разплащания забавя темпа си и дори притокът на кредити надхвърля плащанията, отчита докладът.

Инфлацията от началото на годината е ниска едва 0,5 на сто от декември 2011 г. към юни 2012 година. Поради поскъпване на горивата и храните до края на годината инфлацията може да надхвърли 3 процента, прогнозира Центърът за икономическо развитие.

Възможно е безработицата да се задържи до края на годината на ниво над 12 на сто, а чувствително подобряване на общата заетост не може да се очаква, посочват анализаторите.

Балансът на публичните финанси в страната се подобрява, като през май натрупаните приходи превишиха натрупаните разходи с 67 млн. лв. - за първи път от 35 месеца на бюджетни дефицити. През същия период на предходната година финансовият баланс беше отрицателен в размер на близо 600 млн. лв. По-доброто изпълнение през 2012 г. се дължи изцяло на националния бюджет, който въпреки че започна годината с дефицит от 209 млн. лв., отбелязва превишение от 334 млн. лв. към май. Същевременно при европейските средства дефицитът се увеличава - от 88 млн.лв. през януари до 267 млн. лв. към май, пише в доклада на ЦИР.

По-високите приходи са резултат от ръста в постъпленията от двата основни източника - ДДС и акцизи, които за първите пет месеца на 2012 г. се увеличават съответно с 16 и 7 на сто на годишна база.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:44 | 12.09.22 г.
fallback