Ползвателите на земеделски земи вече ще получават в електронен вид картите на земите, които обработват, и данните за допустимия за подпомагане слой при сключването на доброволните споразумения за ползване на терените, съобщиха от Министерство на земеделието и храните (МЗХ).
Вече е подготвен софтуерът, с помощта на който собственици и арендатори ще могат да сключват доброволните споразумения за ползването на имотите.
Специализираната програма ще улесни работата на служителите в общинските служби по земеделие и ще елиминира ръчната работа при изготвянето на доброволните споразумения за ползване на имотите.
Служителите в общинските служби по земеделие вече са преминали през обучение за работа със софтуера.
С промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи беше въведено изискване собствениците на земеделски земи, които нямат доброволни споразумения с арендаторите за ползването на терените, да заявят до края на юли в общинските служби по земеделие дали ще обработват имотите.
Целта на земеделското ведомство е да открои „белите“ петна в землищата, които ще могат служебно да се разпределят на арендаторите срещу сума в размер на средното рентно плащане за района. Сумата ще се внася по извънбюджетна сметка в съответната община, откъдето собствениците ще могат да я получат.
Ползвателите на земеделски земи пък ще подават декларации до края на месец май, за да могат да си получат субсидиите.
Софтуерът, с помощта на който вече ще се сключват доброволните споразумения за ползване на земеделските земи, е един от елементите на бъдещия регистър на земеделските земи в страната, чието изготвяне се бави от години.
Регистърът е необходим, за да се елиминира неправомерното ползване на земеделски имоти. Той трябва да обедини цялата информация от съществуващите ортофотокарти, кадастри и нормативни актове, регламентиращи земеделската дейност.
Специализираната програма за доброволните споразумения обаче не е решение на проблема с неправомерното ползване на земеделските имоти.
„Подготвеният софтуер може да облекчи проблемите с нерегламентираното ползване на земеделските земи, но само ако се изпълнят всички изисквания на закона за собствеността и всички по веригата си спазят ангажиментите“, коментира за Investor.bg председателят на асоциацията на собствениците на земеделски земи Борислав Петков.
Той посочи, че е необходимо доброволни споразумения за ползване на терените да се сключат във всички землища на България, като ползвателите и собствениците сами трябва да осъзнаят, че това е в тяхна полза.
От друга страна е необходимо държавата да прилага санкции, когато такива споразумения не се сключват, допълни Петков.