fallback

Миграцията на медицинските кадри нараства застрашително

Изтичането на лекари е ограничено до 5 на сто, но ще нарасне двойно в следващите две години, алармират експерти

14:45 | 20.07.12 г. 8
Автор - снимка
Редактор

Mиграцията на лекари и медицински персонал от България в момента е около 5 процента, но нараства със застрашителни темпове. Тази негативна тенденция отчита проучване, направено съвместно от Институт "Отворено общество", Българския лекарски съюз и асоциацията на специалистите по здравни грижи през септември - октомври 2011 г. сред 1000 лекари в страната.

Основно се усеща недостиг на анестезиолози, кардиолози, ендокринолози, хирурзи и медицински сестри, съобщават близо 80 ръководители на лечебни заведения в страната, участвали в проучването.

През следващите две години 13% от анкетираните лекари и медицински сестри имат намерение да си потърсят работа в чужбина. Други 20% декларират нагласа за работа зад граница по принцип, без конкретни планове, коментира и Боян Захариев, програмен директор на Институт "Отворено общество". 

Основните причини за „изтичането“ на медицинските кадри от България се свеждат до три – търсене на по-високо заплащане, по-добри условия на труд и по-висок стандарт на живот, заяви заместник-председателят на Българския лекарски съюз д-р Юлиян Йорданов. По думите му от началото на годината досега страната ни са напуснали 256 лекари, като 32 от тях са се дипломирали тази година. През 2011 г. напусналите лекари са били 507, като се очаква тази година броят им да бъде още по-голям.

Най-предпочитаните държави за работа сред лекарите са Великобритания, Германия и Франция, като за 70 процента от тях основният мотив за напускане остава по-високото заплащане, а за 40 процента мотивът са по-добрите условия за работа.

Посочва се още, че средната възраст на практикуващите лекари у нас сега е 50 години, на възраст между 31-45 години са близо 25 на сто от лекарите, а младите под 30-годишна възраст са едва 5 на сто. Всеки трети лекар работи в столицата, като най-малък е броят на лекарите в районите на Разград, Кърджали и Смолян. 

"Държавата отчита проблема с миграцията на българските медицински специалисти като изключително сериозен и започва активна работа по мерки за бързо и ефективно решаване на проблема", каза Даниела Дариткова, председател на здравната комисия в парламента, която също взе участие в кръглата маса за човешките ресурси в здравеопазването. Тя припомни, че вече няколко пъти беше променяна наредбата за лекарските специализации, с която бяха дадени повече възможности за специализиране и заплащане на специализантите със средства от държавния бюджет и от еврофондовете. В същото време Дариткова акцентира върху необходимостта от обединяване на усилията на държавата, общините и експертите за постигане на ефективни резултати. През ноември предстои провеждането на нова среща, на която да бъдат обявени конкретни стъпки срещу „изтичането“ на българските медицински специалисти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:42 | 13.09.22 г.
fallback