fallback

Ив. Костов: Докладът на ЕК не дава шанс за правителството на ГЕРБ

Според сините докладът дава ясна оценка за деструктивната роля на вътрешния министър Цветан Цветанов

18:19 | 18.07.12 г.
Автор - снимка
Редактор

Брюксел е отписал правителството на ГЕРБ за продължаване на реформите в България, заяви в парламента лидерът на ДСБ Иван Костов по повод на публикувания днес официален мониторингов доклад на ЕК за България.

"Представях си, че ще има мониторинг, че той ще продължи, че ще бъде редовен, че ще ни се даде шанс. На това правителство този доклад на ЕК не дава никакъв шанс. Това правителство е отписано и се очаква в някакъв следващ период, някакво следващо правителство", коментира той.

В разпространена до медиите позиция на „Синята коалиция“ е записано, че очевидно ЕК не храни надежди, че правителството на ГЕРБ в оставащата година от мандата си ще постигне напредък в областта на правосъдието и вътрешния ред и затова предвижда следващият доклад на ЕК да е в края на 2013 г. – шест месеца след встъпване в длъжност на следващото правителство.

Според сините докладът дава ясна оценка за деструктивната роля на вътрешния министър Цветан Цветанов в борбата му с престъпността, корупцията и във войната му със съдебната система в България. Министърът е визиран директно в констатацията, че "независимостта на съдебната система е поставена под въпрос от серия директни политически критики към определени съдии". 

„Докладът води до извода, че сме свидетели на провал за европейското развитие на България", пише още в позицията на сините.

Съпредседателят на „Синята коалиция“ Мартин Димитров упрекна МВР шефа Цветан Цветанов, че е оспорил констатациите в доклада. "Той каза, че всъщност всичко е наред. Не, не е наред. Ако някой се опита да замаже очите на българските граждани и на европейските институции и не признае сега проблемите, нещата ще стават все по-лоши. Нужни са няколко много важни мерки, които да бъдат приети с консенсус от основните политически сили в българския парламент", допълни той.

По думите му една такава мярка е реформа на съдебната система, промяна на Конституцията, включително и по отношение на избора на Висш съдебен съвет и на главен прокурор.

"Това е най-важният въпрос – премиерът и правителството да признаят проблемите и да поискат консенсусни 4-5 мерки, по които да работи българският парламент оттук нататък", обобщи Димитров.

Още новини за България четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:04 | 14.09.22 г.
fallback