fallback

Борис Велчев: Докладът на ЕК не отчита натовареността на прокуратурата

Всички критични забележки, касаещи дейността й, са напълно изпълними в сроковете до следващото отчитане, категоричен бе главният прокурор

17:51 | 18.07.12 г. 2

Главният прокурор Борис Велчев обяви, че в доклада на Европейската комисия (ЕК) не е видял да се отчита проблемът с натовареността на прокуратурата.

Обвинител №1 каза, че вторият проблем, който не е видял, е една много важна и показателна цифра – че през последните пет години броят на осъдените лица с влезли в сила присъди за участие в организирани престъпни групи е нараснал повече от три пъти.

"Всички критични забележки, касаещи дейността на прокуратурата, са напълно изпълними в сроковете до следващото отчитане", категоричен бе той.

Борис Велчев заяви, че е убеден, че наследникът му на поста има на какво да стъпи и че тези критични забележки могат да бъдат преодолени.

"ЕК изрази в доклада си, че не иска просто действия оттук насетне, а резултати, и то не някакви, а значими и трайни резултати", коментира на свой ред проф. Анелия Мингова, представляващ ВСС.

По думите й докладът отчитал решимостта на институциите и на цялото общество да осъществи реформите, като същевременно отчитал и необходимостта от повече последователност.

Според нея в доклада не са отразени положителните действия в работата на ВСС. "Липсата им може да се отдаде на това, че в тези области ЕК не вижда повече проблем и ги счита за успешни", каза тя.

Като положителен, но неотчетен от Брюксел пример, тя даде атестацията на над 1000 магистрати и избирането на повече от 600 административни ръководители и техни заместници. "За първи път ВСС провеждаше публични изслушвания на кандидатите", аргументира се тя.

Накрая Мингова обяви, че се надява следващият ВСС да се радва на по-добър институционален климат.

Председателят на ВКС Лазар Груев призова докладът да не се използва за междуинституционални битки, а и да не се чете като "дявола евангелието".

"Няма и не може да има друг верен прочит на този доклад, освен че към България ЕК е поставила и поставя една основна двояка цел – да покаже необратими резултати по отношение върховенството на закона и независимостта като фундамент на съдебната власт, като фундаментален принцип на всяка държава, като еманация на съвременната държавност", каза той.

Още новини от България четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:27 | 13.09.22 г.
fallback