Близо 92% от българите предпочитат правителството да задели средства от държавния бюджет за отваряне на нови работни позиции, вместо да инвестира в изплащането на държавните дългове.
Това заяви генералният секретар на Международната конфедерация на профсъюзите (МКП) Шарън Бъроу на пресконференция в централата на КНСБ, цитирайки данни от най-новото проучване на организацията.
Бъроу участва в двудневен форум, организиран от Международния валутен фонд (МВФ) и Международната организация на труда (МОТ) по въпросите на заетостта и доходите.
По думите й България е страната с най-висок процент от анкетираните членки на Европейския съюз (ЕС), които предпочитат заетостта пред изплащането на дълга. Според статистика на ЕС 40% от българското население е застрашено от бедност, допълни Бъроу.
Около 80% от българите нямат дори 1 евро, което да спестят, сочат още данните на проучването изготвено от Международната конфедерация на профсъюзите. Същият процент хора у нас не се чувстват сигурни на работното си място от правна гледна точка. В тази връзка президентът на КНСБ Пламен Димитров посочи, че социалното напрежение у нас тепърва ще нараства.
„Последните три години на замразени доходи и пенсии, средства към безработните и обезщетения, комбинирани с новите цени на ток и газ, ще доведат до много напрежение и опасност от социални взривове“, допълни той.
Димитров коментира още, че за да бъде стимулирана икономиката на страната ни правителството трябва да отдели 1, 2 млрд. лв., с които от догодина да бъдат увеличени минималната работна заплата и пенсиите с 10%. Това според него със сигурност ще даде ръст в потреблението у нас, а то ще задвижи всички останали сегменти от икономиката на България.