Предложените от министерството на здравеопазването нови нормативни мерки за сваляне на цените на лекарствата може да изолират производителите на генерични лекарства от фармацевтичния пазар. Това опасение изразиха от Българската генерична фармацевтична асоциация (БГФармА).
Генеричната индустрия се противопоставя на текст от проекта за промени в съответната наредба, регламентиращ обвързването на цената на генеричните продукти с тази на оригиналния медикамент. Изискването е стойността на генерика да бъде 65% от тази оригиналните лекарства.
Изпълнителният директор на асоциацията Росен Казаков заяви за Investor.bg, че ако бъде приета подобна поправка, на практика за някои генерични лекарства няма икономическа обосновка да бъдат предлагани на пазара. Или ако даден оригинален продукт се продава на пазара по 10 лева, то тогава аналогът му би следвало да се пласира под себестойност.
Според Казаков така се създават условия за нелоялна конкуренция от страна на чуждите фармацевтични фирми. Той обясни, че това е антиконкурентна мярка, която ще даде лост в ръцете на производителите на оригинални медикаменти, които биха могли да използват тактиката на „враждебно ценоообразуване“ и агресивно да намалят цените си преди падането на патентната защита, за да изхвърлят по-евтините генерични лекарства от пазара.
В Европейския съюз има подобна практика за обвързване на цените на двата типа лекарства, но в доклада на Фармацевтичния форум към ЕК от 2009 г. тя се определя като „опасна“ практика, защото лишава пациентите от достъп до по-евтините генерици, поясни изпълнителният директор на асоциацията.
От генеричната асоциация твърдят, че обвързването на цените ще доведе до отказ от регистрация на нови генерични продукти.
Друг проблем за производителите е и поскъпването на електроенергията от първи юли т.г.
Представителят на „Антибиотик“- Разград д-р Тасовски заяви, че заради покачването на цените ще се затрудни работата на производителите, а може да се стигне и до спиране на производството на определени медикаменти и до съкращаване на работни места. (Към момента в производството на генерични лекарства у нас са заети около десет хиляди души, бел. ред.).
Ако се приеме предложението за обвързване на цените, от генеричната асоциация ще предложат по-балансиран вариант, при който максималната разлика между пределната цена на оригиналния и референтния продукт да бъде не повече от 20 процента.
Росен Казаков не изключи и вариант генеричната фармацевтична асоциация да сезира Комисията за защита на конкуренцията, ако предложенията за ценообразуването не бъдат ревизирани.
Представителите на генеричната фармация напомниха, че подобна поправка ще доведе до блокиране на навременния достъп на пациентите до нови генерични лекарства.
Протест срещу наредбата обявиха днес и фармацевтите, които се обявяват срещу текстовете, насочени към понижаване на цените на лекарствата, които ощетяват търговията с медикаменти на дребно.