fallback

Атанасова не отстъпва от идеята само здравно осигурени да сключват имотни сделки

Министърът на здравеопазването защитава последните промени в закона за осигуряването, които въвеждат мерки срещу неплащането на здравните вноски

13:41 | 11.07.12 г. 27

Министърът на здравеопазването Десислава Атанасова   Снимка: БТА

От Мария Папазова, Dnes.bg

Който има пари да си купи кола или апартамент, значи има средства да си плати здравните осигуровки. Това коментира министърът на здравеопазването Десислава Атанасова по повод приетите от парламента на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване, целящи да се намали броят на здравно неосигурените хора в страната.

С поправките се въвежда изискването разпоредителните сделки със собственост да могат да се извършват само срещу удостоверение от Националната агенция за приходите (НАП) за платени здравноосигурителни вноски. Опозицията се противопостави на тези текстове, а сините депутати дори ги обявиха за противоконституционни.

Днес обаче Атанасова категорично отхвърли тези твърдения и обяви, че за нея промените в закона не противоречат на основния закон на страната.

Тя обясни, че над 1 млн. българи не са здравноосигурени. По думите й страната ни има солидарна здравна система и е редно всички да плащат вноските си. Според Атанасова до тази мярка се е стигнало, защото досегашните просто не действат. По изчисленията на здравния министър дори ако половината от тези един милион неосигурени успеят да се издължат, това ще вкара в бюджета на здравната каса близо 300 млн. лева, които могат да бъдат дадени за по-голям достъп до лекарства. Атанасова коментира още, че Министерство на здравеопазването е взело много мерки за намаляване на цените на лекарствата. Днес фармацевтите се събират, за да решат как ще протестират срещу намаляването с 2% на надценката на медикаментите. От бранша смятат, че това ще е голям удар по бизнеса им, а същевременно няма да доведе до съществена промяна за потребителите. Министър Атанасова отхвърли твърденията, че орязването на надценката ще повлияе зле на бизнеса на фармацевтите. Според нея има три ценови групи за лекарства – от 0 до 10 лв, от 10 до 30 лв. и над 30 лева. Тя обясни, че при различните групи промяната в надценката ще се отрази различно, но се съмнява да има пагубен ефект върху бизнеса на аптеките. Още новини от България четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:42 | 10.09.22 г.
fallback