Последното поскъпване на тока с близо 16% за големите потребители на енергия от тежката индустрия ще се окаже критично за предприятията, които и без това са свили максимално разходите си след продължителната рецесия.
Около това мнение се обединиха представители от машиностроителната и химическа индустрия, които заедно с колегите си от Българската стопанска камара от миналата седмица се опитват да предизвикат дискусия с управляващите за адекватна политика, която поне отчасти да компенсира негативните ефекти от поредното юлско поскъпване на енергията.
„От 2005 г. досега цената на газа в България се е вдигнала три пъти, на електроенергията - два пъти, докато в същото време цените на машиносторителната ни продукция са паднали с 25%-30%.“ Това съобщи пред Investor.bg Людмил Александров, изпълнителен директор на радомирското предприятие за едрогабаритна техника „Радомир метал индъстрийз“.
Въпреки че компанията е експортно ориентирана, от миналата година тя работи на загуба, което се дължи на продължаващата рецесия в Европа. „Изчерпали сме целия ресурс от вътрешни мерки за ограничаване на разходите като съкращения на персонала или повишаване на енергийната си ефективност. Упорито търсим нови пазари, но през последните два месеца търсенето отново падна и е трудно да прогнозираме докога ще издържим“, обясни още мениджърът.
В подобно положение са голяма част от машиностроителните предприятия, които отдавна настояват за държавна стратегия по отношение на цените на горивата, обясни Илия Келешев, председател на браншовата камара по машиностроене.
В досегашните си разговори с представителите на правителството бизнесът нееднократно е предлагал алтернативни варианти за въвеждане на „зеления“ елемент в цената на тока, който по примера на други европейски държави да се компенсира поне отчасти от бюджета.
От камарата са предлагали в разговорите си с министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев България да въведе опита на Германия, където по-скъпата енергия от ВЕИ се включва в общия микс, но се плаща по различен начин от потребителите. За предприятията, които потребяват повече енергия, но прилагат ефективни енергоспестяващи технологии, поскъпването е минимално, като част от него се поема от държавата, обясни още Александров.
Въпреки очакванията на бизнеса, че диалогът с властта ще постигне ефект, единственият отоговор на този етап е, че всяка бюджетна помощ за бизнеса може да се възприеме от Европейския съюз като държавна помощ. „През тази година станахме свидетели на толкова случаи на наливане на бюджетни пари от европейски правителства дори в частни банки, но е чудно защо тези правителства не се крият зад фасадата на държавната помощ“, риторично пита шефът на радомирското предприятие.
За последните три години компаниите от различни сектори на икономиката нееднократно са поставяли изискването да има временен мораториум върху поскъпването на енергоносителите, но единственото, което министърът на икономиката Делян Добрев е постигнал досега, е да намали процента на поскъпването на електроенергията заради "зелената" добавка.
Неотдавна Добрев обяви, че ако това правителство не било блокирало включването на още слънчеви панели към енергийната система, токът сега щял да поскъпне дори с 30%.
В същото време дори за страничните наблюдатели става ясно, че българското правителство е безсилно да подкрепи собствения си бизнес. Гръцки инвеститор, пожелал анонимност, коментира пред Investor.bg, че за него е необяснимо защо единствената държава на Балканите, която си позволява да изнася ток, продължава да вдига вътрешните цени.
„Ако това се случваше в Гърция, всичките производители щяха да излязат на улицата, за да протестират“, коментира пред Investor.bg предприемачът.
В края на миналата седмица от стопанската камара за пореден път настояха за диалог с властта, която продължава да не зачита мнението на хората от реалната икономика.
„За нас не е важно дали Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ще се окаже основният виновник за ситуацията. Ние настояваме за ефективна държавна политика, която да не притиска бизнеса“, коментира председателят на браншовата камара на машиностроителите Илия Келешев.
Същата позиция изразиха и от стопанската камара, които продължават да очакват реакция от страна на администрацията по предложените от тях контрамерки срещу застрашително задълбочаващата се рецесия в страната.